1397/11/28 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 1 نمایش: 1785 تعداد امتیاز: 4   (Article Rating)

نمایندگان استان با بودجه ای که دولت در اختیارشان می گذارد چه می کنند؟نمایندگان استان با بودجه ای که دولت در اختیارشان می گذارد چه می کنند؟

ماجرای کشمکش روحانی و معاون برنامه ریزی اش و 3 هزار میلیارد تومان پولی که در سال منتهی به انتخابات به نمایندگان می دهند

 آینانیوز- حامد عطائی؛ 3 هزار میلیارد تومان پول. موضوعی است که روزنامه آرمان روز دوشنبه تیتر نخست آن را به آن و یادداشتی از مطهره شفیعی اختصاص داد. بودجه ای که قرار است دولت به نمایندگان مجلس بدهد تا آن را هرکجا که خواستند هزینه کنند.

آنگونه که در این یادداشت آمده به هرنماینده ای بین 10 تا 30 میلیارد تومان می رسد و این کار را ظاهرا معاون برنامه ریزی رئیس جمهور، محمدباقر نوبخت اجرا کرده یا قرار است اجرا کند. موضوعی که بعدها موجب «تکدر» حسن روحانی نیز شده که نهایتا با این توجیه که این کار دقیقا مطابق ماده 180 قانون برنامه پنجم توسعه و برای اجراء اصل 48 ام قانون اساسی است رئیس جمهور رضایت داده که اجرا بشود اما با تغییر شکل تخصیص.
با این حساب حداقل اتفاقی که در سال جاری، یعنی سال منتهی به انتخابات دهم مجلس رخ می دهد این است که حدود 120 میلیارد تومان پول در اختیار نمایندگان دوازده گانه آذربایجان غربی قرار می گیرد تا آنگونه که خود تشخیص می دهند هزینه شود.
این درحالی است که به گفته مسئولین استانی، آذربایجان غربی در سال شروع دولت یازدهم با 600 میلیارد بدهی در بخش های عمرانی، میراث باقی مانده از دولت گذشته، به سعادت رسیده و از مجموع اعتبارات عمرانی حدود 340 میلیاردی سال 92 چیزی حدود 80 میلیارد تومان تخصیص یافته که کفاف بدهی پیمانکاران طلبکار پروژه های بر روی زمین مانده را هم نمی کند!
اما سه گمانه ای که سرمقاله نویس روزنامه آرمان در چرایی چنین تصمیم دولت مطرح کرده:
« یکی اینکه برخی دولتمردان با ارائه طرح‌ها و برنامه‌هایی درصدد تعامل با بهارستانی‌ها هستند تا در عوض، از شدت فشار آنها کاسته شود. گمانه دیگر را به‌طور قطع می‌توان به نیاز دولت به فضای آرام و بدون تنش مربوط دانست بدین نحو که دولت با این اقدام  مانع از افزایش حرف و حدیث‌ها و موضوعاتی شود که آرامش دولت در این شرایط که مذاکرات مهم هسته‌ای در جریان است برهم بخورد. یک موضوع دیگر هم مطرح است و آن نداشتن اعتماد به نفس کافی از سوی برخی دولتمردان است بدین نحو که آنها که البته تعدادشان محدود است درصدد هستند تا از تذکرات برخی نمایندگان در امان بمانند البته هیچ‌کس منکرتوانایی‌های دولت در دفاع از خود و پاسخگویی به منتقدان نیست اما اعتماد به نفس برخی دولتمردان شاید در این اراده پاستور اختلال ایجاد کند.»
این یادداشت چنین اقدامی را اختلال در وظایف قوا می داند و معتقد است باید این وظیفه به استانداران و فرماندارن سپرده شود.
نمایندگانی که از هم اکنون خود را برای استهلاک این بودجه آماده کرده اند چه تصوراتی ممکن است در سر بپرورانند؟
با توجه به اینکه سال، سال انتخابات است و میان نماینده ای که با 20 هزار رای راهی بهارستان می شود با کسی که درپایتخت 1 میلیون رای می آورد، هیچ تفاوتی در مسئولیت نمایندگی نیست و برابر آخرین انتخاباتی که در همین آذربایجانن غربی انجام گرفته ستاد هرنماینده منتخب مابین 50 تا 300 میلیون تومان( مستقیم و غیرمستقیم) متحمل هزینه شده، قابل تصور است که رقمی نجومی چون 10 میلیارد چه می تواند با سرنوشت نمایندگان فعلی کند و کلا فضای رقابتی را به چه سمتی سوق دهد.
یکی از بدیهی ترین دستاورد این وضعیت، گارد اعتراض رقبای نمایندگان فعلی مجلس است نسبت به کلیت مجلس و اتخاذ سیاست اعتراض و انتقاد و تهییج افکار عمومی. نمایندگان فعلی هم که غالبا متاثر از شور توده ها به مجلس راهی شده اند تا عوامل دیگر، مطمئنا تمهیدی برای دفتر ارتباطات مردمی خود اندیشیده اند. پذیرش گروههای متعددی از طبقات زیر متوسط جامعه و وعده هایی از نوع جدید و با پشتوانه ای میلیاردی ساده ترین واکنشی است که می تواند هم وجهه مردمی نمایندگان را به ظاهر تقویت کند و هم از افتادن در دام پیچیدگی های هزینه کردهای زیرساختی و بنیادین رهایشان ببخشد.بخصوص اینکه زمان تا روز رای گیری بسیار اندک است و هیچ برنامه ریزی میان مدت و بلند مدتی در این شرایط جواب نمی دهد.
 از درون دولت خبر می رسد که رئیس جمهور روحانی بعد از رفع «تکدر» اولیه در خصوص اقدام معاون خود، نوبخت را فراخوانده و تذکری جدی نیز به او داده است ولی آنچه از شنیده ها برمی آید اینکه اقای معاون با اقناع روحانی نهایتا موفق شده شکل تخصیص این اعتبار را تغییر دهد و کلیت ماجرا پابرجا بماند.
در عین حال به نوشته آرمان، هنوز سرنوشت این پول ها به درستی مشخص نیست. گروهی از نمایندگان از بیخ و بن ماجرا را تکذیب و گروهی نیز از تخصیص آن به برخی استانها خبر می دهند.
اما شکل هزینه کردن اعتبار موصوف چگونه تغییر کرده؟ آرمان بنابر شنیده ها نوشته:« به این شکل که همچنان نمایندگان حوزه‌های انتخابیه مختلف از این اختیار برخوردار هستند که پیشنهادهای خود را برای هزینه کردن این اعتبار مالی در جاهایی که به دستگاه‌های اجرایی و عموما استانداری‌ها معرفی می‌کنند، ارائه دهند و فقط پس از آن است که دستگاه اجرایی نیز باید نظر موافق خود را با این پیشنهاد اعلام کند. به‌عبارتی هر چند دیگر نمایندگان در هزینه کردن این بودجه اختیار صد درصدی ندارند اما باز هم قسمت عمده کار با پیشنهاد مجلس‌نشینان و خواست آنها انجام می‌شود.»
تا اینجای کار مشخص شد دلیل نزدیکی بیش از حد برخی نمایندگان استان به دولت، حتی آنها که تا دیروز علیه روحانی و سعادت و همراهانشان شاخ و شانه می کشیدند، چه بود.
هرچند باید به آنها که در صندلی های سبز بهارستان به ادعای خدمت به مردم نشسته اند خوشبین بود که بودجه های در اختیارشان را در جهت صرف و صلاح مردم «استان» و نه به صورت قشری و منطقه ای هزینه کنند تا شاید گره از مشکلات عدیده ای چون راه آهن اورمیه، منطقه ویژه اقتصادی و بازارچه های مرزی، صنایع تعطیل شده، بسیاری از پروژه های عمرانی در گوشه گوشه آذربایجان غربی و ...باز شود اما پایان بخش این نوشتار نتیجه ای است که یادداشت نویس آرمان از سخنان نماینده اردبیل گرفته. این نماینده مجلس گفته است:
« متأسفانه دیده شده‌ که برخی‌ نمایندگان مجلس، از موقعیت پدید آمده، سو‌ءاستفاده کرده و برای جمع‌آوری رأی در مناطق خود از این مبالغ استفاده ابزاری می‌کنند. دیده شده ‌که در برخی ‌شهر‌ها و روستاهای محروم، نمایندگان به مردم آنجا قول‌هایی ‌داده‌اند و حتی برخی از نمایندگان قول پرداخت پول به روستاییان تا مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان نیز داده‌اند.»
 
کد: 1539470
گروه: مجلس , مقالات, اخبار مهم
TAGS : مجلس, آذربایجان غربی, دولت, نمایندگان, بودجه

مطالب مرتبط :
موفقیت دولت دوازدهم مستلزم انضباط نهادهای پولی،مالی و اقتصادی آینانیوز- بهروز جم*؛ با گذشت حدود چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی و با بررسی و مطالعه در خصوص اقتصاد ایران شاهد همه گونه آزمون و خطا هم در سیاست گذار...
گزارش همایش تجلیل از شهدای مدافع حرم آذربایجان غربی آینانیوز- شادی غلامی؛ همایش تجلیل از شهدای مدافع حرم آذربایجان غربی به همت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی در سالن ابن سینای این دانش...
لایحه جامع وکالت چالش بزرگ استقلال وکلاست کانون وکلای دادگستری، اخیرا مراودات رسانه ای اش را افزایش داده. این نهاد حقوقی که از سال 76 تاسیس و از 86 در آذربایجان غربی مستقل شده هیچ گاه در رسانه...
عضو سابق پدافند غیرعامل شمال غرب: عدالت شهری یعنی اینکه توسعه در همه مناطق اتفاق بیفتد عضو ارشد سابق پدافند غیرعامل استانهای شمال غرب کشور که خود را برای حضور در یک رقابت سیاسی آماده می کند در دشستی صمیمی با تعدادی از خبرنگاران و اصحاب ر...
برگزاری اولین یادواره شهدای غواص توسط دانشگاه فنی قاضی طباطبایی اورمیه شهدای غواص از وقتی سر زبانها افتاد که کمیته تفحص شهدای ستاد کل نیروهای مسلح سال گذشته استخوانهای تعدادی از شهدای غواص مفقود شده در جریان عملیات کربلای...

امتیاز بندی

نظرات

# ارسال کننده: کریم
   تاریخ ارسال:2014/07/26
آقای عطایی چرا وقتی شهردار اینهمه اعتبار را صرف اینهمه طرح می کند برای ابادنی شهر است وبیچاره نماینده که می خواهد در جواب درخواستهای مردم مناطق مستضعف اعتباری تخصیص دهد ناراحت می شوی نترس نمایندگان این پول هارا صرف گل کاری وجدول سازی وکارهای صرفا تبلیغاتی نمیکنند (راههای روستایی مساجد روستاهای محروم آب و فاضلاب ورزشگاه مدرسه مرکز بهداشت برای مناطق مستضعف شهر) کاش همیشه هنگام نوشتن مقاله با وجدانت این کار را می کردی نه با دینی که به شهردار و دارو سته اش داری
یا حق اخوی
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
آینانیوز: حالا کی گفته ما از دادن بودجه به نماینده ها ناراحت می شویم؟ این وسط دین به شهرداری شمارو چرا ناراحت می کند؟ این دو سوال فلسفی منو جواب بدید تا بریم سر اصل مطلب...
یاحق
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com