1397/11/28 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 6 نمایش: 1593 تعداد امتیاز: 11   (Article Rating)

حضور مسئولانه روحانیت شیعه در عرصه سیاسی اورمیهحضور مسئولانه روحانیت شیعه در عرصه سیاسی اورمیه

همدلی امام جمعه سابق، فعلی و رئیس سابق حوزه های علمیه در برهه حساس کنونی شاید هرگز درتاریخ آذربایجان غربی تکرار نشود

آینانیوز- حامد عطائی؛ حضور یا عدم حضور روحانیت شیعه در عرصه سیاسی ایران محل مناقشه صاحبان تفکر «اصولی» و «اخباری» بود که بنا بر اختلافی که در اجتهاد و تقلید و نگاهشان به قرآن و استخراج معارف فقه از منابع 4 گانه یا کتب اربعه شیعه داشتند نسبت به حکومت و ابتلائات بدان نیز اختلاف نظرهای عمیقی بود. علمای اخباری و اصولی نزدیک دو قرن در رابطه با «فهم احکام شرعی» دارای افتراقات و در واقع سبک و روش متفاوت بودند گو اینکه این تفاوت ها منجر به انشعاب و ایجاد «فرقه» نمی شد اما سبب تمایز «عمل» و «نظر» در رویدادهای مهم سیاسی تاریخ ایران بود.
حضور موثر روحانیت شیعه در ماجرای تنباکو و انقلاب مشروطیت در عصر قاجار و ملی شدن نفت، واکنش به تصویب قانون کاپیتولاسیون و براندازی نظام سلطنتی در ایران در دوره پهلوی از نقش آفرینی های عالمان شیعه در راس آن روحانیونی چون میرزای شیرازی، سیدمحمدحسین طباطبایی، بهبهانی، بروجردی، کاشانی، شیخ محمد خیابانی، ثقه الاسلام تبریزی، حضرت امام خمینی حکایت دارد.
درواقع خیزش های مردمی در طول دو قرن اخیر بدون حضور و راهبری روحانیت شیعه صاحب تفکر اصولی راه به جایی نبرده و هرگاه علما در بطن جامعه و همسو با توده ها پرچم قیام و حرکت اعتراضی را برافراشته و پیشانی همه حرکت کرده اند آن حرکت منجر به تحولی عظیم در ساختار سیاسی کشور شده که آثار و تبعاتش حتی به ممالک دیگر نیز تسری می یافته است.
«منبر» تریبون سنتی روحانیون است. ورود و تاویل آراء متفکرانی چون شهید مطهری و حضرت امام(ره) در خصوص لزوم حفظ و تقویت این تریبون و کارکردهای آن از ظرفیت صاحب این قلم خارج است ، لیکن کمترین استنتاجی که از دیدگاههای این بزرگان به دست می آید اینکه همین تریبون سنتی و پایبندی آن اولویت اصلی روحانیت بوده و مناصب و مسئولیتهای حکومتی در درجه دوم از اهمیت قرار می گیرند. بسا نظرات آیت الله مطهری از این هم فراتر می رود و اتکاء روحانیت به حاکمیت بویژه ارتزاق از آن را جایز نمی داند.
شرایط آذربایجان غربی به لحاظ قومی، فرهنگی و سیاسی حساس است. همجواری با دولتهای همسایه و تلون دینی و مذهبی شاید موجب تقویت همزیستی مسالمت آمیز و تحبیب قلوب شهروندان شود، اما نمی توان کتمان کرد که این خاصیت ویژه قادر است در برهه هایی امنیت عمومی این منطقه را به مخاطره افکند.
قریب 3 دهه از زمانیکه امام جمعه وقت اورمیه به سبب ناامنی های ناشی از ناآرامی های دوران بمباران شهرها رأسا سلاح به دست گرفت و به سوی متجاوزان به اموال مردم نشانه رفت و به مردم هم برای زدن کسانیکه روی دیوارشان می روند حکم تیر داد می گذرد. واکنشی انقلابی و قهری به فتنه ای که نابسامانی اوضاع متاثر از جنگ اجازه دخالت موثر دولت وقت را در اینگونه مسائل نمی داد.
همین غلامرضا حسنی 18 سال قبل با لباس رزم و قطار فشنگ پشت تریبون نماز جمعه حاضر شد و به هواداران تروریست های کشورهای همجوار که شهر را به آشوب کشیده بودند اخطار داد که اگر تا پایان خطبه ها به لانه هایشان نخزند با تیر مستقیم بسیجیان تحت فرمانش مواجه خواهند شد.
حسنی، به سبب واکنش هایی که به فتنه های پیرامونش داشت نماد یک روحانی عملگرای شیعه و مبارزه با تروریسم شد. کسیکه در دوران پیری و بازنشستگی هم به سبب حافظه ذهنی که مردم از او سراغ دارند با سکوت و به تعبیری «روزه سیاسی» اش هم می تواند در کانون تحولات قرار گیرد. بدون اینکه کلمه ای بر زبان آورد مقابل ستاد یکی از کاندیداهای ترک شیعه دور دوم انتخابات اورمیه بیاید و بعد از کوتاه زمانی توقف برود.
جمعه هفته ای که گذشت سیدمهدی قریشی امام جمعه جوان اورمیه در خطبه های نماز، تلویحا حساسیت های دور دوم انتخابات را برای نمازگزاران تشریح کرد. قریشی از مردم خواست تا در دور دوم در پای صندوق های رای حضوری «حداکثری» داشته باشند. امام جمعه به سبب حساسیت جایگاهی که از آن برخوردار است از یکسو و خصوصیت فردی و ذاتی اش چندان اهل اظهارنظرهای آتشین و تحریک آمیز نیست؛ اما با کنایه و استعاره مردم را متوجه این موضوع کرد که غفلت شان در دور دوم می تواند لطمات جبران ناپذیری برای منطقه حساس آذربایجان در پی داشته باشد.
محمد خلیل پور عضو شورای شهر اورمیه اما شب گذشته در سخنرانی ویژه و محیرالعقولش در ستاد روح الله حضرت پور بعد از سالها تکانی به فضای سیاسی اورمیه داد. خلیل پور که برخلاف رویه محافظه کارانه خود و اغلب نخبگان و خواص سیاسی در دور اول این بار «مسئولانه تر» و نگران تر از دور اول صحبت می کرد، به راحتی «شیعه گری» و «هویت گرایی» را به هم آمیخت و از شهر شیعه ترک نشین سخن گفت که به استناد شواهدی که از مناطق و محوطه هایی نظیر «گوی تپه» به دست آمده قرن ها خاستگاه و زیستگاه این قوم کهن ایرانی بوده و خاطرنشان کرد که باید کاری کرد که موجودیت این هویت دینی و قومی به خطر نیفتد.
خلیل پور که صحبتهایش به شدت مورد استقبال گروههای هویت طلب داخل و خارج نظام واقع شده در ادبیاتی بعید و دور از ذهن که از زبان کمتر روحانی ای تاکنون خارج شده بارها از لفظ «ترک» استفاده کرد؛ واژه ای ملموس که در بطن جامعه جریان دارد و عموم مردم آن را به واژه ای جعلی و نامانوس «آذری» ترجیح می دهند. مردمی که بی هیچ گرایش افراط گرایانه و تجزیه طلبانه ای به ادبیات و فرهنگ بومی و محلی خود عشق می ورزند.
برهه ای که امام جمعه، امام جمعه سابق و رئیس سابق حوزه های علمیه اورمیه در قامت عالمان انقلابی یک دل و یک صدا حساسیت های منطقه ای را درک کرده و وارد کارزار انتخابات شده اند شاید دیگر هرگز در تاریخ این استان تکرار نشود اما این حضور متعهدانه و مسئولانه می تواند موج توده ها را دلگرم و با خود همراه کرده و حماسه ای ماندگار در دهم اردیبهشت بیافریند.

کد: 1557084
گروه: سیاسی, انتخابات, مقالات, اخبار مهم, خبر ویژه 3
TAGS : انتخابات, اورمیه, حسنی, قریشی, حضرتپور, خلیل پور

مطالب مرتبط :
به مناسبت سالگرد تسخیر فرهنگسرای رسانه آینانیوز- حامد عطائی؛ در گرماگرم آماده سازی یک پروپوزال برای مدیریت بخش فرهنگی باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اورمیه، در نخستین روزهای روی کار آمدن احد ی...
اورمیه، سرزمین عاشیقها داریوش علیزاده*؛ موسیقی یکی از قدیمی ترین رشته های هنری است که قبل از پیدایش انسان در طبیعت وجود داشته و در واقع توسط ذهن پویای بشر تسخیر شده و امروزه...
عبرت های یک انتخاب قابل پیش بینی آینانیوز- حامد عطائی؛ در نخستین دقایق! شروع به کار شورای شهر پنجم، محمد حضرت پور برای سومین بار متوالی به عنوان شهردار اورمیه انتخاب شد.همچنانکه پیش ب...
حضرت آقای قریشی! نماز جمعه این هفته را در میاندوآب اقامه کنید! آینانیوز- حامد عطائی؛ مساله «آب» بحران جهانی است. ایران از اقلیم نیمه بیابانی در حال تبدیل شدن به بیابان کامل است. این واقعیت شاید از دید بسیاری از مر...
هنر خوار شد، جادویی ارجمند! آینانیوز- حامد عطائی؛ امیرحسین مقصودلو(تتلو) را زیاد نمیشناسم. چه بلحاظ هنر موسیقیایی و چه عناصر زیبایی شناختی نسبتی با مولفه های جذابیت نسل سوم ندار...

امتیاز بندی

نظرات

# ارسال کننده: دکتر توحید ملکز اده
   تاریخ ارسال:2016/04/26
آقای حامد عطایی محترم
چوخ ساغ اولون. ده یرلی و اصابتلی مطلب دیر
09144469810

# ارسال کننده: ایرانی
   تاریخ ارسال:2016/04/26
سلام
کار خوبی انجام دادند. جای تشکر داره.

# ارسال کننده: سینا
   تاریخ ارسال:2016/04/27
سلام.در زمانش کار نکردیم و مثل دیگران به آرامی به فکر جمعیت مان نبودیم حالا با این برجسته کردن ها فقط حساسیت ها را بیشتر میکنیم و فاصله ها را زیاد
زمانی که شما خبرگزاری به جای نوشتن از اشتغال و ازدواج در ارومیه و آذربایجان غربی از چیز های دیگر نوشتید اینطور میشود.

# ارسال کننده: turk
   تاریخ ارسال:2016/04/27
urmu turkundur
urmuya jan qurban
man ardabilliyam
yurdum azarbaycan dilim turk ozum shia
ama urmu dunyamdi

# ارسال کننده: یاشار
   تاریخ ارسال:2016/04/30
توجه به همین حساسیت ها بوده که باعث شد امثال بنده که اصلاح طلب ها رو اصلا قبول نداریم در روز جمعه به نامزد اصلاح طلبان آقای بهادری و همچنین جناب حضرت پور رای بدیم اما با توجه به تعداد افراد شرکت کننده در دور دوم و آرای منتخبان معلوم نیست که این برتری عددی در دهه بعدی به نفع مردم ترک و شیعه باشه چون که برای ما دو بچه کافی است ولی برای اونها بیشتر از 10 تا هم کمه و آثار این افزایش جمعیت خطری برای هویت ترکی و شیعه اورمیه در آینده نزدیک خواهد بود.

# ارسال کننده: مهدی
   تاریخ ارسال:2016/05/03
چوخ گؤزل ایشیدی.کاش هممشه بوجور مسئوللاردا میلتیمیزینن یول بیر اولالار
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com