1397/11/28 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 8 نمایش: 1329 تعداد امتیاز: 4   (Article Rating)

آذربایجان غربی نباید اینقدر تحقیر می شد!آذربایجان غربی نباید اینقدر تحقیر می شد!

مسبب یا مسببان محرومیت و عقب نگاه داشتگی این استان چه کسانی هستند؟

آینانیوز- حامد عطائی؛ یک هفته از سفر دکتر حسن روحانی به آذربایجان غربی گذشت. رئیس جمهور در این سفر در نشستی تحت عنوان «توسعه و سرمایه گذاری» آذربایجان غربی حاضر شد و به نمایندگی از او نهاوندیان، رئیس دفترش نظرات نمایندگان بخش های مختلف اقتصادی را شنید تا بعدها به وی انتقال دهد.
در این جلسه هرکدام از سخنرانان از مشکلات و کمبودهای حوزه خود سخن گفتند و عمده مباحث پیرامون نبود زیرساخت های لازم برای سرمایه گذاری از قبیل راه، جاده، ریل، خطوط هوایی و امنیت سرمایه گذاری میچرخید.
در ادامه این جلسه شخص روحانی به جمع اضافه شد و بعد از سخنان کوتاهی، به صورت ویدئو کنفرانس 369 پروژه به ارزش بیش از 900 میلیارد تومان را که گزارششان توسط وزرا و مقامات به سمع ونظرش می رسید افتتاح کرد.
دوتا از پروژه های افتتاحی رئیس جمهور یکی هتل 5 ستاره آنا در اورمیه و دیگری هتل آتا در شهرستان سلماس بود که توسط مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری افتتاح شدند. سلطانی فر در ابتدای صحبتهایش بعد از سلام و احوال پرسی گفت که هم اکنون از بانه رسیده و در این شهر دو هتل 5 ستاره و یک هتل 4 ستاره را افتتاح کرده و آمده است.
هرچند رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت که هتلی که هم اکنون در اورمیه دارد افتتاح می شود اولین هتل 5 ستاره آذربایجان غربی است و گفت که تا پایان دوره هشت ساله! ریاست جمهوری آقای روحانی 170 هتل 4 و 5 ستاره به مجموعه هتل های کشور اضافه می شود اما نکته اصلی در جایی دیگر نهفته است.
شهرستان بانه در صفر مرزی ایرن و عراق، با حدود 85 هزار نفر جمعیت است. چیزی در حد سلماس خودمان. این شهرستان که هم اکنون قطب گردشگری و تجارت مرزی کشور است قبل از افتتاح دو هتلی که شرحش توسط رئیس سازمان میراث فرهنگی رفت، یک هتل 5 ستاره، دو هتل 3 ستاره و دو هتل 2 ستاره داشت.
بانه سال 1316 در تقسیمات کشوری بعنوان بخش زیرمجموعه شهرستان مهاباد در آذربایجان غربی تعریف شد و در سال 1325 با تشکیل شهرستان سقز در استان کردستان به زیرمجموعه این شهرستان رفت. این شهر کوچک که در پیشانی دفاع کشور علیه دشمن بعثی قرار داشته و حتی از بمباران شیمیایی رژیم صدام نیز مصون نبود، در سال 1340 بعنوان شهرستان مستقل در تقسیمات کشوری جای گرفته و به مراتب قدمتش از بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک آذربایجان غربی نظیر خوی و مهاباد و بوکان و میاندوآب و سلماس کمتر است.
نکته جالب اینکه شهرستان بانه هرساله پذیرای دست کم 4 میلیون گردشگر است و تنها در دو هفته اول فروردین یعنی تعطیلات نوروز آمار گردشگران این شهر مرزی به حدود 600 هزار نفر می رسد یعنی در خوشبینانه ترین حالت 30 برابر مرکز استان آذربایجان غربی، اورمیه!
تاسف اینجاست که همه ساله در ایام پیک مسافر یعنی دو هفته اول تعطیلات نوروز و تعطیلات تابستان، هتل های آذربایجان غربی تنها 30 درصد تخت هایشان اشغال می شود درحالیکه صنعت گردشگری بانه برای پذیرش مسافرین خود همواره با مشکل تخت خالی مواجه است.
یک خبر تایید نشده می گوید بزرگترین و لوکس ترین هتل شهر اورمیه، یعنی هتل آنا در تعطیلات نوروز امسال تنها توانسته بود یک اتاقش را به مسافرین اجاره دهد!!! درحالی که نگهداری مجموعه اقامتی بزرگی چون هتل آنا هرماه 400 میلیون تومان هزینه روی دوش مالک و سرمایه گذار آن می گذارد!
همه اینها را بگذارید در نگاه «امنیتی» که به آذربایجان غربی وجود دارد. شهرستان مرزی بانه که زمانی معبر ورود اسلحه و قاچاق مهمات قاچاق برای گروههای معاند جمهوری اسلامی بود، امروز کانون اقتصادی غرب کشور است و سرانه درآمد مرزنشینان آن به شکل فزاینده ای روبه افزایش است.
از این قبیل شهرها در آذربایجان غربی هم هست. سردشت، پیرانشهر، بازرگان، ماکو، پلدشت، سلماس، چالدران و اشنویه شهرهایی هستند که بلاواسطه با کشورهای خارجی همسایه دیوار به دیوارند. اما مواهب مردم و مرزنشینان این شهرها از مرز چقدر است؟ هم اکنون هیچ! تقریبا هیچ تبادلی در مرز سرو ، سردشت و پیرانشهر انجام نمی گیرد. جالب اینکه فاصله بانه تا بوکان در آذربایجان غربی 100 کیلومتر و فاصله اش تا سنندج، مرکز استانی که به آن تعلق دارد 170 کیلومتر است.
سوال؛اینهمه بی عدالتی از کجاست؟ این همه عقب نگاه داشتگی ناشی از بی مسئولیتی و بی کفایتی چه کس یا کسانی است؟ مسببان فقر و محرومیت آذربایجان غربی چه کسانی و در چه لباسی هستند؟ آذربایجان غربی نامی بلند است، این استان لیاقتش بیشتر از اینهاست که جلوی شهری چون بانه تحقیر شود!

کد: 1559499
گروه: سیاسی, مقالات, اخبار مهم
TAGS : مهاباد, آذربایجان غربی, سردشت, تحقیر, عقب ماندگی, بانه

مطالب مرتبط :
گزارش همایش تجلیل از شهدای مدافع حرم آذربایجان غربی آینانیوز- شادی غلامی؛ همایش تجلیل از شهدای مدافع حرم آذربایجان غربی به همت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی در سالن ابن سینای این دانش...
لایحه جامع وکالت چالش بزرگ استقلال وکلاست کانون وکلای دادگستری، اخیرا مراودات رسانه ای اش را افزایش داده. این نهاد حقوقی که از سال 76 تاسیس و از 86 در آذربایجان غربی مستقل شده هیچ گاه در رسانه...
عضو سابق پدافند غیرعامل شمال غرب: عدالت شهری یعنی اینکه توسعه در همه مناطق اتفاق بیفتد عضو ارشد سابق پدافند غیرعامل استانهای شمال غرب کشور که خود را برای حضور در یک رقابت سیاسی آماده می کند در دشستی صمیمی با تعدادی از خبرنگاران و اصحاب ر...
برگزاری اولین یادواره شهدای غواص توسط دانشگاه فنی قاضی طباطبایی اورمیه شهدای غواص از وقتی سر زبانها افتاد که کمیته تفحص شهدای ستاد کل نیروهای مسلح سال گذشته استخوانهای تعدادی از شهدای غواص مفقود شده در جریان عملیات کربلای...
به ذیحسابان بخشنامه خواهم کرد که سندهای مالی اجناس تولیدی خارج از استان را پرداخت نکنند استاندار آذربایجان غربی گفت: به دنبال ایجاد نمایشگاه دائمی عرضه محصولات تولیدی داخلی استان هستیم.به گزارش آینانیوز، قربانعلی سعادت که در مراسم رونمایی...

امتیاز بندی

نظرات

# ارسال کننده: علی
   تاریخ ارسال:2016/06/06
دربین مراکز استانها ارومیه فقیرترین مرکز استان ودر بین شهرستانهای استان ارومیه مظلومترین شهرستان است اون وقت شما چه انتظار دارید از این پس مردم ارومیه باید برای شهرستانهای همجوار استان سفر کنند تا اینکه اوقات فراغت خودرا پر بکنند

# ارسال کننده: کریم
   تاریخ ارسال:2016/06/08
این همه بی عدالتیاز کجاست؟؟؟
حامی جون بی عدالتی همانجاست که می سوزی و نمیتوانی نامی از خوی نیز ببری.
بی عدالتی نیست ناکارمدی مسئولان و کوته فکران استان است؟
بیعدالتی نیست بی لیاقتی مسئولان استان است.

# ارسال کننده: حسن
   تاریخ ارسال:2016/06/08
از این قبیل شهرها در آذربایجان غربی هم هست. سردشت، پیرانشهر، بازرگان، ماکو، پلدشت، سلماس، چالدران و اشنویه شهرهایی هستند که بلاواسطه با کشورهای خارجی همسایه دیوار به دیوارند. اما مواهب مردم و مرزنشینان این شهرها از مرز چقدر است؟

چرا شهر خوی را ننوشتید؟؟ از نادانی است یا عمدا ننوشتید

# ارسال کننده: شالقوز
   تاریخ ارسال:2016/06/10
خخ بانه سال 1316 زیر مجموعه مهاباد از آذربایجان غربی!!! آخه سال 1316 آذربایجان غربی ای وجود داشت؟!

# ارسال کننده: هادی آذری
   تاریخ ارسال:2016/06/11
ضمن تشکر از برادر بزرگوار آقا عطایی نبست به دقت عملشان
این سوال را باید از تک تک اهاد جامعه پرسید که چه بسا در بسی از سنگرها چنان دو آتشه میباشند که چنین مظلومیتی را هیچگاه نمی خواهد ببیند که چرا عمده مشکل و مطالبه این استان از وزیر راه نبود از وزیر کشاورزی نبود پس این عزیزان کجا تشریف داشتند
آیا ریس جمهوری که بیشترین رای خود را از این استان داشت باید این استان را جز الویتهای خود قرار نمیداد
وهزاران چرای دیگر

# ارسال کننده: طلوع نور
   تاریخ ارسال:2016/06/12
با سلام،
بسیار مطلب قابل تاملی را درج کردید،از این بابت ممنونم،اما جناب آقای عطایی عزیز،وقتی خود جناب آقای روحانی سفر به این استان رو جزو آخرین سفرهای استانی خودشون قرار میدند، وقتی این استان از نظر اکثر شاخصهای توسعه به مثابه سفر رئیس محترم جمهور ،جزو استانهای 28ام یا 29ام می باشد،و وقتی معاون محترم عمرانی استاندار،یک شخص بازنشسته ای انتخاب میشود که حتی یک روز هم در زمینه عمرانی تجربه ندارد و صرفا به واسطه حمایت برخی ها به استاندار تحمیل میشود،و هزاران و هایی از این قبیل،چه حرفی در مورد توسعه این استان مظلوم میتوان زد.

# ارسال کننده: فاطمه
   تاریخ ارسال:2016/06/13
اینکه نگاه امنیتی به استان وجود داره باید به عملکرد مسئولین استان ونمایندگان مجلستون نگاه کنید وقتی باپان ترکیسم همراهی میکنند نتیجه ای غیراز این هم نباید داشته باشه واین استان پرشده از دروغهای تاریخی پان ترکیسم توجه کنید که به کجا دارید میرید!!!!!بین شهرهای کردستان فقط بانه این وضعیتو داره اینم نمی تونید ببینید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟واز بیعدالتی حرف می زنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خودتون عدالتو رعایت می کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟در ارومیه چند درصد کردها مسئولیت دارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مگه شهروندان ارومیه نیستند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

# ارسال کننده: بهرام افشاری
   تاریخ ارسال:2016/06/19
تقدیم به تمام کارگران شاغل درمعادن سرزمینم
دراین بهار رشک آوربوی شلاق ازتکاب به مشام آمد!!
امسال وقتی بوی بهار و سرخی وسبزی آلاله ها وپونه هاهمه جا را فرا گرفت انگار از همه جای تکاب بوی شلاق به مشام آمد و آرامشی برای وجدان های بیدار باقی نگذاشت، تا هر چه زودتر مطالبه گران ومعترضین صنفی را تحویل دست عدالت گستر دادگاه نمایند. تادیگرکسی ازاین غلطهانکند.انگار دنیا به انتهای خود نزدیک شده است.
ته قصه ی غصه های ما کارگران همیشه زاده ی عقاب خورشید سوار از آسمان ظهور می کند و وجدان خفته ای را با خود می برد و وجدان بیمار ودردمند و زجرکُش شده را بر جای می گذارد تا هر چه زودتر با خیالات زامبیایی سوار ارابه مرگ و قطار عدم گردد.
بعضی‌وقت‌ها گوشه ای می نشینم و هیچ حواس و اشرافی به اطرافم ندارم که دنیا با من همراه است یا نه؟!
دست، صورت و پشت کارگران بی گناه از همه جا بی خبر را جلوی چشم مجسم می کنم که دستهای ناآشناباقوانین صنفی وعرف کاروشریعت اسلامی باآنهاچه کرد.
انگار از خوابی صد ساله بر می خیزم و ناخواسته باران اشک بر مظلومیت این کارگران ومردان نگون بخت می گشایم تاچشم هایم را به سیطرۀ شرشر خویش در آورد. برای امیال و آرزوهای عریض و طویل بر باد رفته یشان، برای چهره های آفتاب سوخته ی شان برای توان به تاراج رفته یشان، به پوستهای گوشت اضافه آورده یشان، به زندگی از دست رفته یشان و جوانی به یغما رفته یشان ومعاش روبه اضمحلالشان.....
خدا کند هر چه زودتر هوای امیدها جانی دوباره بگیرند و ایمان ما به مهارت و تبحر پلیس خدشه دار نگردد و گرنه ایاممان تلخ و اوضاع روحی جامعه هر آن متشنج تر خواهد گشت. اشک، آه، داد، فغان، عزا واویلا بیداد خواهد کرد؛ چرا که در این برهه استقامت‌ بسیار کم است و آستانۀ تحمل ها بسیار اندک تر گشته است...
زند‌گي دام نيست، عشق دائمیست، به شخصه حتی مرگ را هم نه تنها دام فرض نمی کنم بلکه آن را آغازی بر یک پایان زیبا قلمداد می کنم؛ چرا که در سفر اخروی در جوار ياران و عزیزان گمگشته به سر خواهیم برد.
امید که تحقق رؤیاهای شیرین مان به کابوس های خاکستری تبدیل نگردد
آ...ی چوپان؛ حذر از خواب که تاوان نتوان
چشم بستی؛ گله از گله گرگان نتوان
گرگ، گرگ است اگر اخم اگر لبخند است
بی‌طمع نیست سلامش هنرش ترفند است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com