1397/11/28 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 1 نمایش: 1123 تعداد امتیاز: 3   (Article Rating)

حال یا وجدان؛ مساله این استحال یا وجدان؛ مساله این است

بشقاب استان خالی بود اما نه آنقدر که نتوان نیم ساعتی برای مردم حرف زد

آینانیوز- هادی پناهی؛ سفر دکتر حسن روحانی به آذربایجان غربی حاشیه های مخصوص به خود را داشت. حاشیه هایی که حامد عطایی مدیر مسئول سایت آینانیوز به بخشی از آن در یادداشت « یک سفر حقوقدانانه به دیاری که هیچکس در آن «حال» ندارد » اشاره کرد اما به نظرم این همه ی حق مطلب نبود. حرف دل بود و بر دل نشست اما همه آنچه که باید به آن اشاره داشت، نبود.
هیاهویی پر از هیچ
حسن روحانی به آذربایجان غربی آمد و رفت؛ دکتر حسن روحانی یک رئیس جمهور حقوقدان با 30 سال سابقه مدیریت امنیتی و... .
یادش بخیر نباشد اما محمود احمدی نژاد هم آمد و رفت؛ دکتر محمود احمدی نژاد، چندین بار هم آمد. سلطان هیجان بود، مدیرانش هم از خودش دست کمی نداشتند. ثروتی که حتی در خواب هم نمی دیدند با افزایش بی سابقه قیمت نفت عایدشان شده بود، روحیه شان را بالا برده بود. مردم درخواست داشتند و او همانند یک سوپرقهرمان و منجی در فیلم های هالیوودی قول برطرف شدن مشکلات رو می داد.
مخالفان محدود شده بودند و آنچه که از طریق رسانه های همسو منتشر می شد، فقط زیبایی های ظاهری بود از استقبال های تاریخی! تا صحبتهای تاریخی تر.
به طور مثال، مردم چندین هزار وعده از سوی احمدی نژاد و مدیران رده بالایش در استان شنیدند. وی، چندین بار قول داد که صدای سوت قطار بالاخره در این شهر به گوش مردم برسد. مردم هم چندین بار شنیدند که از صنعتگران حمایت خواهد شد، باید مدیریت جهان را دست گرفت و... . اما مردم فقط شنیدند و هیچ وقت ندیدند که در اوج درآمدهای نفتی بی سابقه، صنعت مادری در آذربایجان غربی ایجاد شود و کشاورزی سنتی استان مدرن و مکانیزه شود. در آن سالها، نگین نمکین دریاچه ارومیه نه تنها حفظ نشد بلکه در آستانه نابودی کامل قرار گرفت و مردم صرفاً در اظهار نظری عجیب از رئیس جمهور سابق در کمال تعجب شنیدند که « دریاچه ارومیه هر 500 سال یکبار خود به خود خشک می شود و سپس خود به خود هم احیا.»
راستی اگر مجالی بود و اشتیاقی دوست دارم روزی از احمدی نژاد درباره اظهار نظرش درباره خشک شدن دریاچه ارومیه بپرسم که آیا این اظهارات ناشی از مشاوره های مدیران استانی اش بود یا بداهه پردازی کرده است؟
احمدی نژاد انسان جالبی بود و به نظرم مدیرانش از خود وی هم جالبتر. به طور مثال «و.ج» استاندار احمدی نژاد در آذربایجان غربی که هم در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و در هنگامه سفر دکتر روحانی در قامت یک منتقد تمام عیار ظاهر شد، می تواند درباره مدیریتش در یکی دو مورد کوچک به مردم توضیح دهد. اول؛ پروژه ساخت سریال شهید باکری و پرداخت چندصد میلیونی و نتیجه ای در حد «صفر». دوم؛ امنیتی کردن موضوع دریاه ارومیه و چرایی آن؟ سوم؛ استخدام های اتوبوسی در آخرین روزهای استقرار دولت احمدی نژاد هم می توان سوالات فراوانی پرسید.
بگذریم؛ رسوایی های دولت و مدیران احمدی نژاد "رئیس جمهور خاطرات تلخمان" آنقدر زیاد است که صدها جلد کتاب می توان درباره آنها نوشت اما می باید مقدمه ای کوتاه از آنچه گذشت را می نوشتم. راستی تا یادم نرفته خاطرات مدیران صنعتی مان که در آن هشت سال مدیریت دولت مهرورز به زندان افتادند را از یاد نبریم.
واقع نگر و مورد هجمه
حال حسن روحانی به آذربایجان غربی آمد و رفت؛ دکتر حسن روحانی یک رئیس جمهور حقوقدان با 30 سال سابقه مدیریت امنیتی و نزدیک ترین یار به یکی از سیاس ترین سیاستمداران کشور؛ آیت الله هاشمی رفسنجانی.
او آمد اما سخنانش هیجانی نبود؛ واقع نگرانه بود چون از شرایط کشور به خوبی آگاه است. وعده های پوچ و بی نتیجه نداد، چون به مردم از همان ابتدا همین را قول داده بود.
در یادداشت تان؛ از این گلایه کرده بودید که چرا رئیس جمهور درباره قطار ارومیه صحبت نکرده است؟ برای خود من هنوز سوال است که آیا آمدن قطاری که دیگر تکنولوژی آن در سایر کشورها به نوعی منسوخ شده است تا چه حد می تواند بر رونق استان بیفزاید؟ آیا شنیدن صدای سوت قطار در آذربایجان غربی تعبیر یک رویای شیرین خواهد بود؟ آیا این که یک رئیس جمهور دیگر هم بگوید که قطار به ارومیه خواهد رسید تا چه حد می توانست مطلوب مردم آذربایجان باشد؟

حال یا وجدان
یا گفتید که «مسئولان استانی ما حال نداشتند». همگان دیدند که در این سفر سعادت، شیخ الاستانداران کم سخن گفت. باید به عنوان فردی که زحمت تشکیلاتی برای آقای روحانی به عنوان عضو تیم خبری ایشان در سال 92 و در تهران کشیده ام، اعتراف تلخی کنم. بشقاب استان خالی بود. چیز زیادی برای عرضه وجود نداشت. باید هم کم حرف زده می شد چراکه زیاده گویی خلاف واقع چیزی از مشکلات استان را رفع نمی کرد.
اعتراف تلخی بعد از 3 سال بود اما بگذارید از یک زاویه دیگر هم به سفر رئیس جمهور به آذربایجان غربی و " حال " مسئولان نگاه کنیم.
کم گفتن برای سعادت می توانست یک ریسک باشد؛ ریسکی به قیمت اخراج اما باید رئیس جمهور از واقعیت استان آنگونه که هست آگاه میشد. بشقاب استان خالی بود اما نه آنقدر که نتوان نیم ساعتی برای مردم حرف زد. فکر میکنید نمیشد به مانند سابق، سیاهه ای ردیف کرد و مردم را زیر آفتاب نگه داشت و برایشان خواند؟ مردم هم کف بزنند و بعد ... .
به اعتقاد و اعتراف ام، آذربایجان غربی وضعیت چندان مساعدی ندارد اما استاندار دروغ گو هم ندارد. موضوع "حال" نیست؛ بحث بر سر وجدان است. بشقاب ها خالی بودند اما وجدان هنوز وجود داشت.
نوشته اید که رئیس جمهور آمد و بعد از 3 سال از ایجاد فضای باز سخن گفت و سرمایه گذاری و حل مشکلات را به خودمان واگذار کرد و رفت... . فکر می کنید ایجاد فضای باز کم اتفاقی در سپهر سیاسی کشور است؟ خودتان گفتید که به خاطر یک عکس از استاندار سابق چندین ساعت بازجویی شدید اما امروز همزمان با سفر رئیس جمهور از حال مسئولان انتقاد می کنید اما دیگر خبری از بازجویی نیست. خب؛ اتفاق خجسته ای است. راستی بگیر و ببند ها و پرونده سازی ها علیه جوانان در موضوع دریاچه ارومیه را هنوز همه مردم به یاد دارند. پس می گذرم.
روحانی در حالی آمد که در اوج بحرانهای مالی توانست قدمهای بزرگی برای احیا دریاچه ارومیه بردارد. نگین فیروزه ای آذربایجان اکنون احیا نشده اما خون در رگهایش جاری شده است. مکانیزاسیون کشاورزی سنتی استان و آموزش کشاورزان به طور مرتب در حال اجرایی شدن است. اگر کارخانه های زیادی بازگشایی نشده اند اما همان فعال ها هم تعطیل و مدیرانش به زندان نیفتاده اند. مبارزه با فساد اقتصادی به شدت مد نظر دولت بوده است و دیگر خبر از فسادهای کلان اقتصادی نیست که هوش از سر ملت بپراند. دیگر خبر از تورم 40 درصدی و رکودی بی سابقه نیست. تورم مهار شده و رکود در حال کنترل است. راستی؛ دیگر هیچ خبرنگاری به خاطر نگارش درباره دریاچه ارومیه و یا انتقاد از دولت مورد تهدید قرار نمی گیرد و برای هیچ جوانی پرونده سازی نمی شود.
اگر مجال بود، دهها و صدها مثال از تلاش های دولت در راه اعتلای کشور زد و کارشناسی کرد اما همین " تیرواره گویی" های مختصر در این مجال به نظرم کفایت می کند.

راستی از وضعیت خبرنگاران حامی دولت انتقاد کرده بودید. من هم موافقم، اوضاع مساعد نیست. دولت مشاوران رسانه ای قابلی در اختیار ندارد. متاسفانه استاندار پرسابقه ما هم چندان اعتقاد راسخی به رسانه ندارد. دیگر به مانند سابق اصحاب رسانه همسو، مورد تفقد مدیران استانداری نیستند اما در اقدامی قابل تقدیر، خبرنگاران منتقد هم از نشست های خبری استاندارحذف نمی شوند.
نتیجه عدم اعتقاد به رسانه هم می شود تحرک مخالفان دولت و کم تحرکی همسویان. نیاکان ما درست گفته اند که «از ماست که بر ماست».

برای تغییر ذائقه
جایی خواندم که « در جامعه ای که رفتارهای ناپسند ارزش شوند؛ ارزش های درست جایی نخواهند داشت» یا یک چیزی در همین مضمون. مردم ما با رای خود در سال 92 از پوپولیسم خود را رهاندند ، به همین دلیل هم از دکتر روحانی انتظار سخنان اتو کشیده و درست را دارند نه رفتارهای عوام پسندانه. از دکتر روحانی نیز جز سخنان و رفتارهای سنجیده انتظار نمی رود.
باید اذعان کنم؛ علی رغم همه انتقادهای اصولگرایان از دولت استقبال باشکوه مردم از دولت مردان در ارومیه و مهاباد مهر تاییدی بر اینکه مردم به رفتارهای درست اعتقاد دارند، زد. مردم در دولت تدبیر و امید ضعف ها را میبینند و انتقاد می کنند اما ایمان خود را به راه درست از دست نمی دهند.
دولت نیز باید نگاه رو به جلو تری داشته، کادر مدیریتی خود را برای پوشش این نقاط ضعف تقویت کند و با همراهی مجلسی مقتدر و همراه با ارزش های کشور و با کمک همین مردم رونق اقتصادی را به کشور برگرداند.

کد: 1559615
گروه: سیاسی, مقالات, اخبار مهم
TAGS : آذربایجان غربی, سفر رئیس جمهور, سفر روحانی, سفر حقوقدانانه

مطالب مرتبط :
گزارش همایش تجلیل از شهدای مدافع حرم آذربایجان غربی آینانیوز- شادی غلامی؛ همایش تجلیل از شهدای مدافع حرم آذربایجان غربی به همت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی در سالن ابن سینای این دانش...
لایحه جامع وکالت چالش بزرگ استقلال وکلاست کانون وکلای دادگستری، اخیرا مراودات رسانه ای اش را افزایش داده. این نهاد حقوقی که از سال 76 تاسیس و از 86 در آذربایجان غربی مستقل شده هیچ گاه در رسانه...
عضو سابق پدافند غیرعامل شمال غرب: عدالت شهری یعنی اینکه توسعه در همه مناطق اتفاق بیفتد عضو ارشد سابق پدافند غیرعامل استانهای شمال غرب کشور که خود را برای حضور در یک رقابت سیاسی آماده می کند در دشستی صمیمی با تعدادی از خبرنگاران و اصحاب ر...
برگزاری اولین یادواره شهدای غواص توسط دانشگاه فنی قاضی طباطبایی اورمیه شهدای غواص از وقتی سر زبانها افتاد که کمیته تفحص شهدای ستاد کل نیروهای مسلح سال گذشته استخوانهای تعدادی از شهدای غواص مفقود شده در جریان عملیات کربلای...
به ذیحسابان بخشنامه خواهم کرد که سندهای مالی اجناس تولیدی خارج از استان را پرداخت نکنند استاندار آذربایجان غربی گفت: به دنبال ایجاد نمایشگاه دائمی عرضه محصولات تولیدی داخلی استان هستیم.به گزارش آینانیوز، قربانعلی سعادت که در مراسم رونمایی...

امتیاز بندی

نظرات

# ارسال کننده: فاطمه
   تاریخ ارسال:2016/06/15
جالب بود مرسی که باواقع نگری تحلیل کردید.
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com