1397/11/28 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 1 نمایش: 715 تعداد امتیاز: 5   (Article Rating)

بان کی مون سزاوار ملامت است؟بان کی مون سزاوار ملامت است؟

شمشیر نیک به آهن بد کی کند کسی

آینانیوز- دکتر یاسر صفری*؛ بان کی مون،دبیر کل ملل متحد این روزها در صدر خبرها ی دنیاست او برای اظهاراتش به شدت تحت فشار افکار عمومی بین المللی ست در حالی که خود این اظهارات نیز تحت تاثیر فشارهایی بوده است که او تلویحا و تصریحا رنج مندانه از آنها نام آورد و البته تحت تاثیر آنها هم تصمیم گرفته است.همه رسانه ها و تحلیل ها این روزها بی محابا این اقدام را محکوم و در رد آن و رسوایی دبیر کل و سازمان ملل بنابر تفکر خویش داد سخن داده اند و این اقدام را به باد انتقاد گرفته اند.
نگارنده در این مقال منصرف از انتقاداتی است که بعضا وارد هم هست ،هرچند عمیقا از این واقعه متاثر باشد و آرزو هم داشته باشد که دنیای امروز حول محور سازمان ملل متحدی قدرتمند و ذی نفود بچرخد و سکان این کشتی متلاطم در دستان این سازمان باشد.
لیکن اما میتوان از منظری دیگر نیز به این موضوع نگریست ،نگاهی به تلاشهای جامعه ملل وسازمان ملل متحد از بدو تشکیل تاکنون و اهداف کوتاه مدت و بلند مدت و آرمان تعریفی این سازمان و نهایتا پتانسیل مستقر بر نهاد آن با وجود تحولات قابل پیش بینی و یا غیر قابل پیش بینی میتواند دیدگاه ما را تعمق بخشیده و تحلیل دقیقتری را به دست دهد که دست مایه بنیادین محوریت سازمان ملل را در آینده ای نه چندان نزدیک فراهم آورد.
با وجود تحولات در نظام دموکراسی داخلی ،حیات فردی،اصل حمایت بین المللی،تلاش برای حفظ صلح نظام بین الملل،باز تعریف استقلال و امنیت ،اهمیت فرد در نظام بین الملل، مقررات تحدید کننده حاکمیت مطلق دولتها حتی در قلمرو سرزمینی خود،انفجار اطلاعات و درک ضرورت کوچک سازی حاکمیت ها از جانب دولت ها میتوان امیدوار بود که آینده از آن سازمانی عین و یا شبیه ملل متحد خواهد بود که مقرراتی شبیه به مقررات داخلی کشورها با قدرت حاکمیتی مطلق اعمال کرده و تابعان خود را به رعایت قوانین بین المللی با ضمانت اجرای قدرتمند سوق دهد(مطلب حاضر منصرف از ایرادات چنین سازمانی می باشد).
بان کی مون هرچند به ظاهر،اما رنج ناک و دردمند از موضوعی پرده برداشت که غالبا در خلوت و جلوت لابی های ملل متحد در جریان است لیکن صحبتی از آنها به میان نمی آید، این سازمان برای تامین هزینه های سنگین خود نیازمند حمایت تابعان خود است تابعانی که هنوز در قلمرو حاکمیتی خویش مطلق عمل می کنند و در مقررات ملل متحد امکان ترک این سازمان را دارند هرچند که از باب گسترش ارتباطات اقتصادی و سیاسی و عوض شدن مفهوم استقلال این خروج چندان به صرفه نباشد ،خطاب این سخن شخص بان کی مون به عنوان مظروف ملل متحد در دبیرخانه نیست ایراد از ساختار این ظرف است که نامش را ملل متحد نهاده اند.
اما چاره کار نشان دادن ضعف سازمان و در کرنا کردن آن نیست که همگی دست اندرکاران عمیقا به آن واقفند.تصور کنید زمانی را که در اروپا و یا آسیا داسی را به اتهام بریدن دست صاحبش آتش می زدند و یا صاحب سگی را قصاص می کردند که سگش کسی را گاز گرفته است و یا طایفه ای را به اتهام قاتل بودن یک عضو از آن طایفه، از دم تیغ میگذراندند ،اینها چقدر برای ما اعجاب انگیز است ؟
لذا اکنون با پیروی از عقلا و تعاریف و بنیانگذاری اصول بنیادین حقوقی من جمله اصل فردی بودن و قانونی بودن جرائم و مجازاتها این گونه مسائل امری بسیار بعید به نظر میرسد زیرا با خلق حقوق و با تقویت قوای دولت مرکزی و ایجاد ساز و کار شناسایی و اعمال حق و همچنین بنیان گذاری حقوق و تکالیف دولت و مردم ،امروزه شاهد شکوفایی حق و شناسایی هرچه بیشتر حقوق و تکالیف و ضمانت اجرای قدرتمند حاکمیتی هستیم.
سازمان ملل نیز همچون نظام داخلی همچون طفلی نوپا آرام آرام دارد راهی را می پیماید که شاید قرنها برایش زمان لازم باشد اما همین که هست و دراین گرداب آلوده قدرت و ثروت لنگ لنگان حرکت میکند جای شکرش باقی ست،مذمت آقای بان درمان درد نیست بلکه تلاش برای فهم مناسبات بین المللی و آینده نگری در بدنه حاکمیت دولتها میتواند گره از این کلاف بگشاید و ره به درمان برد.
بدل شدن فرد به موضوع اصلی حمایت بین المللی به جای دولتها ،کوچک سازی دولتها ،تلاش برای فهم اقتضائات بین المللی ،تقویت بنیه اقتصادی سازمان ملل و خود تامینی آن ،تقلیل اطلاق و گستره حاکمیت لاقید حکومت ها ،تدوین مقررات و مجازات های سنگین بین المللی و نهایتا قدرت یافتن سازمان های بین المللی زمینه رابرای رعایت تکالیف دولتها و ممنوعیت قلدری فراهم می نماید.
اتفاقا این واقعه حادث میتواند جامعه حقوقی سیاسی را متوجه تر از گذشته به فکر چاره جویی بیندازد که خلوت ها را در جلوت جار می زنند، هیهات سر میدهند اما نه از نوع اسلامیش که ما مسلمانها همیشه انتظار آن را داریم ،هیهاتی از نوع دبیر کل بان کی مون، و از زبان شخص او.
کدام نهاد مستقل قدرتمندی در دست اوست که او بی کفایتی می کند و راه به جایی نمیبرد؟ سازمان ملل با پتانسیل هایی که دارد و سیر حرکت جامعه جهانی و تدقیق در نظام جوامع و ساختارهای حاکم و دقت نظر درنظام ژئوپولتیک و ژئواستراتژیکی حاکم بر جهان و زمزمه ی نظم نوین تر جهانی میتواند امیدواری عمیقی را فراهم آورد که بوی بهبود زِ اوضاع جهان شنیدن است ،آینده جهان در محوریت سازمان مللی خواهد بود که امروزه عده ای دبیر کل و سازمانش را مسخره می کنند.
*حقوقدان و مدرس دانشگاه

کد: 1559630
گروه: سیاسی, مقالات, اخبار مهم, بین الملل
TAGS : سازمان ملل, دبیرکل, بان کی مون

مطالب مرتبط :
خاطراتی از مراودات آیت‌الله خامنه‌ای و استاد شهریار علی‌اصغر فردی، شاگرد غزل‌سرای بزرگ شهریار، خاطراتی از مراودات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و استاد شهریار را به رشته‌ تحریر درآورده است.* شهریور روز بزرگداش...
تکثیر گوزن زرد ایرانی در شوره زار دریاچه ارومیه(تصاویر دیدنی از جزایر دریاچه) اگر آب شیرین و علوفه مورد نیاز حیات وحش از سواحل دریاچه به جزایر انتقال نمی یافت حیوانات طی دهها کیلومتر مسیر تا سواحل تلف می شدند. *مدیر کل حفاظ...

امتیاز بندی

نظرات

# ارسال کننده: كسخول خان
   تاریخ ارسال:2016/06/20
اصلا نفهمیدیم چی نوشته و منظورش و موضوع چی هست!
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com