1397/09/01 | |
  

 

 کانال رسمی آینانیوز در تلگرام


   مطالب پر بحث هفته   
No articles match criteria.

   مطالب پر بیننده ماه گذشته   
No articles match criteria.

  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 843 تعداد امتیاز: 4   (Article Rating)

لازمه جوان سازی در نهادهای انتخابی چیست؟لازمه جوان سازی در نهادهای انتخابی چیست؟

کلیدواژه «تجربه» هنوز رای آور است

مجلس دهم امسال از جوانترین نماینده اش که 30 سال داشت رونمایی کرد. از میان 12 نماینده حال حاضر آذربایجان غربی 8 نفر تغییر یافت و تا حدودی میانگین سنی نمایندگان را کاهش داد. دو نماینده مرکز استان به نوعی نسل سومی اند. در عرف کلاسیک سیاسی متولدین اواخر دهه پنجاه و اوایل دهه شصت را نسل سومی یا دهه شصتی قلمداد می کنند.
نسلی که در شورای شهر دوره چهارم اورمیه و قبل از آن نماینده ای نداشت و دو نماینده ای که هم اکنون در مجلس هستند سابقا در شورا میانگین سنی را کاهش داده بودند.
شورای شهر اورمیه در اولین و آخرین ترکیب 15 نفره خود درحال حاضر از 9 نفر متولد دهه 40 و 5 نفر متولد دهه 30 و تنها یک نفر متولد دهه 50 میزبانی می کند.
اگر ورود به مرحله تحصیلات مقطع کارشناسی تا دکترا و خدمت سربازی را یک سیکل 10 ساله فرض کنیم در این صورت یک جوان 30 ساله همه مختصات لازم رجل سیاسی شدن را دارد و طبق قوانین جمهوری اسلامی و در صورت عبور از فیلترهای نظارتی و تایید و گزینش نهایی می تواند یکی از کرسی های انتخابی مجلس یا شورای شهر را اشغال کند. با این توضیح که سن حداقل ورود به شورای شهر 25 سال تمام تعریف شده و کم سن و سالترین عضو فعلی شورای شهر اورمیه در لحظه انتخاب شدن 38 سال سن داشت، می توان نتیجه گرفت مردم یا کاندیداهای اورمیه هنوز به اعتماد به نفس لازم برای میدان دادن به گزینه هایی که قانون در موردشان حجت را تمام کرده نرسیده اند.
البته مَثَل نخ نما و قدیمی «تجربه در کنار جوانی» هم به نظر دستاویزی است برای اجازه حیات به پابه سن گذشتگانی که تاریخ جمهوری اسلامی نه از جوانی شان طبقی برگرفته و نه از تجربه شان ثمره ای.
تصور کنید متولدین دهه 30 سالهاست سن بازنشستگی را پشت سرگذاشته اند. درواقع سنین 60 و بالاتر در جمیع شاخص ها و علوم سن سالخوردگی تعبیر می شوند. با این وجود بسیاری از مدیران و بازنشستگان ادارات و ارگانهای دیگر بعد از ورود به این سن تازه سودای پوشیدن کسوت شورای شهر به سرشان می زند. نهادی اجتماعی که در کنار برخورداری از ویژگیهای قانونی مصرح چون سن و سال و شاخص های سیستم نظارتی و گزینشی باید از حداقل های توان جسمی و فکری لازم برای چالاکی اندیشه و عمل و نظارت برای فائق آمدن بر مسئولیت های تعریف شده برخوردار باشد.
طبق اطلاعاتی که از 10 عضو فعلی شورای شهر اورمیه به استناد زندگینامه های دوران تبلیغات و یا اطلاعات مندرج در درگاه اطلاع رسانی این شورا هست، میانگین سنی اعضای آن بالاتر از 50 سال است این درحالی است که به استثنای دو نفر، بقیه اعضا حقوق بگیر نظام اداری و استخدامی کشور بوده و یا هستند و طبیعتا با عضویت در شورا در کنار تمام نیات خیری که بدان مدعی اند، به دنبال حاشیه امنی برای دوران پسابازنشستگی خود هستند تا دستشان از آتش مسئولیت دور نماند.
جوان سازی سیستم مدیریتی به رشد فکری یا علمی جامعه مربوط نیست. نمی شود این فرآیند را به کفایت یا عدم کفایت حکومتها نیز نسبت داد. هر حکومتی هرکجا از نیروی جوانی،ولو بدون تلفیق تجربه، بهره جسته ثمرات آن را هم به چشم دیده؛ بنابریان اگر مبنا آزمون و خطا باشد، کشور ما از این گذرها سالهاست که عبور کرده و کارنامه های پروپیمانی زیر بغل دارد.
جوان سازی مدیریت ها و مسئولیت ها خواست عمومی می طلبد. به ذائقه و روحیه ملت بسته است. ملت اراده کردند یک دوره دو نماینده جوان راهی مجلس شد. شاید این اراده در شورای شهر پنجم هم تقویت شد، شاید هم نه. جامعه وقتی به چنین اراده ای دست می یابد که نسبت به له شدن نسل های نخبه و کارآمد خود زیر چرخ محافظه کاری و جزم اندیشی حساسیت نشان دهد و مسئولانه بیندیشد.
کد: 1559683
گروه: اجتماعی, سیاسی, مقالات, اخبار مهم, خبر ویژه 2
TAGS : اورمیه, شورای شهر, میانگین سنی, جوان, تجربه, پیر

مطالب مرتبط :
اورمیه، سرزمین عاشیقها داریوش علیزاده*؛ موسیقی یکی از قدیمی ترین رشته های هنری است که قبل از پیدایش انسان در طبیعت وجود داشته و در واقع توسط ذهن پویای بشر تسخیر شده و امروزه...
عبرت های یک انتخاب قابل پیش بینی آینانیوز- حامد عطائی؛ در نخستین دقایق! شروع به کار شورای شهر پنجم، محمد حضرت پور برای سومین بار متوالی به عنوان شهردار اورمیه انتخاب شد.همچنانکه پیش ب...
هنر خوار شد، جادویی ارجمند! آینانیوز- حامد عطائی؛ امیرحسین مقصودلو(تتلو) را زیاد نمیشناسم. چه بلحاظ هنر موسیقیایی و چه عناصر زیبایی شناختی نسبتی با مولفه های جذابیت نسل سوم ندار...
بزن به خط قرمز! آینانیوز- حامد عطائی؛ مرحله دوم استندآپ ها به دلیل فشردگی رقابت و حالت مرگ و زندگی که برای شرکت کنندگان داشت اغلب به خط قرمزها نزدیک و گاها متوسل به ش...
3 هزار ورزشکار و عوامل اجرایی تابستان امسال درگیر مسابقات ورزشی محلات اورمیه می شوند سومین دوره مسابقات ورزشی محلات اورمیه با حضور بیش از 3 هزار ورزشکار، مربی و عوامل اجرایی تابستان امسال برگزار می شود.به گزارش آینانیوز، وحید عباسی شهر...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com