1397/11/28 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 1119 تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)

اندر حواشی کودتای نافرجاماندر حواشی کودتای نافرجام

اگر اردوغان عاقلتر شده باشد در روابط خود با غرب و به خصوص آمریکایی،من بعد تجدید نظری جدی کند ویا حداقل این روابط را متعادل تر و مدیریت شده تر از گذشته اصلاح نماید

آینانیوز- مهدی فلاح؛
قسمت اول: اهداف و علل کودتا
جمعه مهم ترین و پربیننده ترین پیام هاو اخبارمربوط به کودتایی بود که درکشور دوست و همسایه ،یعنی ترکیه توسط عده ای از فرماندهان و نظامیان درجه 2 و 3 ارتش این کشور اتفاق افتاد.
که البته با هماهنگی و پشتیبانی پشت پرده برخی کشور های غربی صهیونیستی و کشور مادر کودتاهای جهان یعنی آمریکا؛ انجام شد.
اما آنچه که در اهداف انجام این کودتا تعیین شده بود علاوه بر ایجاد بی ثباتی و ناامنی در منطقه (که هدف وسیاست نهایی تمامی اقدامات غربی ها دراین منطقه بوده است)میتوان به گوشزد و یا تذکری جدی غربی ها به اردوغان رییس جمهور این کشور اشاره جدی کرد که طی چندین روز گذشته نشانه ها و پالس های منفی ای به اربابان همیشگی خود فرستاده بود .
عذرخواهی ودلجویی رسمی دولت ترکیه از روسیه یکی از اشتباهات اردوغان از دید غربی ها بود،که باید بابتش مجازات میشد،که شد!
قسمت دوم:علل ناکامی کودتا
اما آنچه در ترکیه اتفاق افتاد و غربی ها بازهم این فاکتور بزرگ را در محاسبات خود جانداده بودند تاثیر نقش مهم مردم در چنین اقدامات علیه امنیت ملتها بود.
مردم ترکیه با تمام سلایق بعداز اینکه متوجه شدند شرایط کشور نه به سوی اصلاح اشتباهات دولت از دیدگاه ایشان بلکه به سمت بدتر شدن شرایط عمومی کشور پیش خواهد رفت با تداعی اتفاق مشابه که چندی پیش در کشور مصر رخ داده بود و باکنار رفتن مرسی (رییس جمهور پراشتباه ولی قانونی مصر)یک ژنرال ارتشی دیکتاتور مآب بنام السیسی جایگزین وی شده بود،وانقلاب پرزحمت ولی بی نتیجه این کشور از بین رفته بود،برای جلوگیری از بوجود آمدن چنین شرایط وحشت ناک تصمیم به حضور به موقع و میدانی خود در معابر اصلی شهرهارا گرفتند .تصمیمی خوب و به موقع که یقینا جای تحسین داشت.
اتفاقی که شاید به اعتقاد خیلی ها الهام گرفته از حرکت جالب و بی نظیر مردم ایران در هنگام وقوع انقلاب در سال 57 بود که با تقدیم گل به ارتشی ها ایشان را برادران خود نامیدند تا انقلابشان با برادرکشی محکوم به فنانشود.
قسمت سوم:اردوغان در پسا کودتا
اما به نظر من شرایط آتی ترکیه شرایطی ویژه و تاریخی از نظر استراتژیکی و ژئوپلیتیکی خواهد بود.
دولت مرکزی ترکها جهت بقا و ادامه حضور در قدرت مرکزی این کشور تنها دوراه برای آینده خود و این کشور پس از این شرایط خواهد داشت:
1-دولت میتواند با سخت گیری های بیشتر و ادامه رویه وسیاست های گذشته خود بارویکرد حذف منتقدان و مخالفینی که مستعد فراهم نمودن کودتای دیگری هستند به ادامه حیات خود با تحمل سختی های بیشتر از حالت فعلی بپردازد،وبه سختی و مشقت شرایط کشور را اداره کند که با رفتارهای پوپولیستی اردوغان و دولتش در ساعات اولیه بعداز شکست کودتا،احتمال انتخاب این راه توسط دولت محال به نظر میرسد.

2-دومین راه حل دولت برای ادامه کاروخروج از بحران استفاده هرچه بهتر از این شرایط بوجود آمده در جهت وفاق و وحدت ملی و سعی در تغییر سیاست های غلط و اشتباه گذشته و برخورد ملایم و سازشکارانه با مخالفین و یا منتقدین خود و تلاش جهت بهبود روابط با همسایگان مهم و تعیین کننده این کشور یعنی ایران و سوریه وعراق می باشد.
البته که به نظر میرسد اگر اردوغان عاقلتر شده باشد در صورت انتخاب هر دوراه حل مذکور میبایست در روابط خود با غرب و به خصوص آمریکایی که براساس شواهد از وجود این کودتای داخلی خبردار بودند ،من بعد تجدید نظری جدی کند ویا حداقل این روابط را متعادل تر و مدیریت شده تر از گذشته اصلاح نماید.
اردوغان اگر هنوز متوجه نشده است که این کودتا در جهت شکل دادن جغرافیای جدید مدنظر غرب و صهیونیست ها که در آن ترکیه باید به سه بخش آسیایی ،اروپایی و کردی تقسیم شود تا امنیت اسراییل بیش تر از گذشته تامین و تضمین شود ،بوده است ؛به نظر باید منتظر یک کودتای قوی تر و منسجم تر داخلی،وشاید اینبار باحمایت های نظامی ازخارج نیز ، باشد.
اما آنچه که نتیجه مهم این اتفاق بود این بود که هیچ کودتا ویا توطئه ای بدون در نظر گرفتن نظر و خواست مردم در هیچ کجای جهان امکان پذیر نیست!وسیل خروشان ملت همه نقشه هارا برآب میکند!!!
حال چه ایران باشد (در 9دی 88)وچه ترکیه باشد (در 16ژوئیه 2016)

کد: 1559941
گروه: سیاسی, مقالات, اخبار مهم, بین الملل
TAGS : اورمیه, ترکیه, مهدی, کودتا, فلاح

مطالب مرتبط :
به مناسبت سالگرد تسخیر فرهنگسرای رسانه آینانیوز- حامد عطائی؛ در گرماگرم آماده سازی یک پروپوزال برای مدیریت بخش فرهنگی باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اورمیه، در نخستین روزهای روی کار آمدن احد ی...
اورمیه، سرزمین عاشیقها داریوش علیزاده*؛ موسیقی یکی از قدیمی ترین رشته های هنری است که قبل از پیدایش انسان در طبیعت وجود داشته و در واقع توسط ذهن پویای بشر تسخیر شده و امروزه...
عبرت های یک انتخاب قابل پیش بینی آینانیوز- حامد عطائی؛ در نخستین دقایق! شروع به کار شورای شهر پنجم، محمد حضرت پور برای سومین بار متوالی به عنوان شهردار اورمیه انتخاب شد.همچنانکه پیش ب...
هنر خوار شد، جادویی ارجمند! آینانیوز- حامد عطائی؛ امیرحسین مقصودلو(تتلو) را زیاد نمیشناسم. چه بلحاظ هنر موسیقیایی و چه عناصر زیبایی شناختی نسبتی با مولفه های جذابیت نسل سوم ندار...
بزن به خط قرمز! آینانیوز- حامد عطائی؛ مرحله دوم استندآپ ها به دلیل فشردگی رقابت و حالت مرگ و زندگی که برای شرکت کنندگان داشت اغلب به خط قرمزها نزدیک و گاها متوسل به ش...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com