1397/11/28 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 991 تعداد امتیاز: 14   (Article Rating)

سرکنسول ترکیه در اورمیه: موضوع مجازات اعدام اگر خواست مردم باشد در مجلس مورد بررسی قرار می گیردسرکنسول ترکیه در اورمیه: موضوع مجازات اعدام اگر خواست مردم باشد در مجلس مورد بررسی قرار می گیرد

روابط ما با عربستان، آمریکا و اسرائیل عادی است/ اقدام به کودتا را کار تروریست ها می دانیم/ کشور ما در دو جبهه PKK وداعش با تروریست ها در حال جنگ است

با دعوت کنسولگری کشور ترکیه در اورمیه و با هماهنگی دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه، مهمت بولوت سرکنسول جمهوری ترکیه میزبان تعدادی از خبرنگاران رسانه های گروهی کشورمان بود تا در رابطه با آخرین تحولات کشور متبوعش بعد از کودتای ناکام شانزدهم جولای و یا آنچه او آن را «تلاش برای کودتا» می نامید توضیح و به سوالات آنان پاسخ دهد.
به گزارش آینانیوز، وی گفت که معتقد است اقدام به کودتا توسط تروریست ها انجام گرفته و پشت صحنه این حرکت آنها هستند. او آمریکا را دوست کشورش دانست که در مجامع جهانی انتظاراتی که دارد را بایستی برآورد کند.
سرکنسول ترکیه در اورمیه با این وجود تصریح کرد که هیچ رابطه ای بین تروریست های عامل کودتا با جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.
بولوت در پاسخ به سوال آینانیوز از او که در رابطه با احتمال بازگشت دوباره حکم اعدام به قوانین جزایی این کشور پرسیده بود و تاثیر این اقدام به روابط کشورش با اتحادیه اروپا نیز گفت: 13 سال است قانون اعدام از ترکیه برچیده شده ولی دمکراسی ایجاب می کند که به خواست مردم توجه شود. همه این تصمیم ها در مجلس کشورمان تصویب خواهد شد و اگر مجلس بخواهد در این رابطه تصمیمی بگیرد هم به خواست ملت خود و هم مسئولیت کشورمان در مجامع بین المللی توجه خواهد شد.
خبرنگاری از او در رابطه با اظهارات صدراعظم آلمان در خصوص کودتا پرسید که پاسخ داد: در این وضعیت خیلی ها گفته هایی خواهند گفت که شاید مهم نباشد. مهم آن چیزی است که مقامات کشور ترکیه می گویند.
این دیپلمات کشور ترکیه اتخاذ موضع دوپهلو از سوی کشور عربستان را نیز رد و اظهار کرد که این کشور در همان ساعات اولیه کودتا را محکوم کرده و به بقیه حرفها در این خصوص اعتباری نمی دهیم.
بولوت در پاسخ به خبرنگاری که پرسیده بود آیا با آغاز حملات هوایی کودتاگران از پایگاه هوایی اینجرلیک که تحت حضور نظامی آمریکاست احتمال آمریکایی بودن این کودتا نمی رود تاکید کرد که از این موضوع اطلاعی ندارد و نمی توان در فاصله یک هفته بعد از این اتفاق در رابطه با آن اظهار نظر کرد.
این مقام دستگاه دیپلماسی ترکیه در پاسخ به موج دستگیری ها و اخراج ها در ارتش، دستگاه قضایی و دستگاههای دولتی این کشور نیز گفت: این اقدامات با تدبیر و احتیاط و در چارچوبی حقوقی انجام گرفته است. درمورد اینکه سرنوشت آن 6 هزار نفر چه خواهد شد هنوز نمی توان اظهارنظر کرد چون حکمی صادر نشده است اما می توان به صراحت گفت که گروههای تروریستی به رهبری فتح الله گولن 40-50 سال است در سیستم اداری ترکیه وارد شده اند.
وی ادامه داد: کشورما سالهاست با تروریست ها در حال جنگ است. یک زمانی با PKK می جنگیدیم؛ مدتی هم هست که در حال مبارزه با داعش هستیم. سیاست دولت ترکیه نسبت به تروریست ها عوض نخواهد شد قبلا هم گفته شده که اقدام به کودتا از سوی گروهی کوچک داخل نیروهای نظامی انجام شده و بقیه نظامیان سر وظایف خودشان هستند.
بولوت گفت: برای تامین امنیت کشور شرایط فوق العاده اعلام شده. در گذشته نیز اتفاقات مهمی را از سر گذرانده ایم و شک نکنید این مساله هم به زودی برطرف خواهد شد.
وی بر دست داشتن و رهبری این کودتا توسط فتح الله گولن سیاستمدار ناراضی و درتبعید کشور ترکیه تاکید و اعلام داشت که دلایل بسیاری برای اثبات این ادعا وجود دارد و در صورت استرداد وی توسط ایالات متحده این دلایل بازگو خواهند شد.
سرکنسول ترکیه اضافه کرد که در طول سه سال گذشته کشورش 4 بار از آمریکا خواسته تا گولن را به ترکیه مسترد کرد و بعد از این کودتا باز هم این درخواست مطرح شده و حتی در این ارتباط وزیر امور خارجه و وزیر دادگستری کشورمان برای پیگیری این خواسته به آمریکا سفر خواهند کرد.
بولوت گفت: در ملاقاتی که میان وزیر امور خارجه کشورمان با جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا انجام شده طرف آمریکایی اعلام کرده که اگر دلایل کافی برای دست داشتن فتح الله گولن در کودتا وجود داشته باشد او را به ما مسترد خواهند کرد.
وی محدود سازی شبکه های اجتماعی در کشورش در جریان کودتای شانزدهم جولای را نیز رد کرد و آن را ارزیابی شخصی برخی رسانه ها دانست.
این دیپلمات ترک در خصوص رابطه آنکارا و تل آویو نیز گفت که این رابطه در سطح قائم مقام وزرای خارجه برقرار است و مذاکراتی در سه سال گذشته انجام گرفته هرچند روابط دوکشور در سالهای اخیر به خاطر واکنش تندی که به ماجرای حمله اسرائیل به کشتی حامل فعالان حقوق بشر مرمره از سوی ترکیه صورت گرفته تیره شده ولی تلاش می کنیم این روابط بهتر شود.
بولوت اضافه کرد: بهبود روابط ما با اسرائیل هم به نفع منطقه است و هم جمهوری اسلامی ایران و این وضعیت می تواند به عادی سازی روابط بین اسرائیل و حماس نیز کمک کند.

کد: 1560046
گروه: سیاسی, گزارش و مصاحبه, اخبار مهم, خبر ویژه 4, بین الملل
TAGS : اورمیه, ترکیه, کودتا, مهمت بولوت, سرکنسول

مطالب مرتبط :
به مناسبت سالگرد تسخیر فرهنگسرای رسانه آینانیوز- حامد عطائی؛ در گرماگرم آماده سازی یک پروپوزال برای مدیریت بخش فرهنگی باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اورمیه، در نخستین روزهای روی کار آمدن احد ی...
اورمیه، سرزمین عاشیقها داریوش علیزاده*؛ موسیقی یکی از قدیمی ترین رشته های هنری است که قبل از پیدایش انسان در طبیعت وجود داشته و در واقع توسط ذهن پویای بشر تسخیر شده و امروزه...
عبرت های یک انتخاب قابل پیش بینی آینانیوز- حامد عطائی؛ در نخستین دقایق! شروع به کار شورای شهر پنجم، محمد حضرت پور برای سومین بار متوالی به عنوان شهردار اورمیه انتخاب شد.همچنانکه پیش ب...
هنر خوار شد، جادویی ارجمند! آینانیوز- حامد عطائی؛ امیرحسین مقصودلو(تتلو) را زیاد نمیشناسم. چه بلحاظ هنر موسیقیایی و چه عناصر زیبایی شناختی نسبتی با مولفه های جذابیت نسل سوم ندار...
بزن به خط قرمز! آینانیوز- حامد عطائی؛ مرحله دوم استندآپ ها به دلیل فشردگی رقابت و حالت مرگ و زندگی که برای شرکت کنندگان داشت اغلب به خط قرمزها نزدیک و گاها متوسل به ش...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com