1397/11/28 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 3715 تعداد امتیاز: 3   (Article Rating)

دهه هشتادی های حیرت انگیز!دهه هشتادی های حیرت انگیز!

گزارش مشروح از دیدار رودرروی اعضای مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با خبرنگاران

گروه خبرنگاران حوزه کودک و نوجوان از رمضان امسال در آذربایجان غربی تشکیل شد و در دوماه گذشته ای که از شروع به کار این گروه می گذرد بازتاب دهنده رویدادهای حوزه کودک و نوجوان بویژه عملکرد کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بودند.
به گزارش آینانیوز، کانون آذربایجان غربی با راه اندازی این گروه به دنبال تخصصی کردن اطلاع رسانی در این حوزه بود و بعنوان اولین ارگانی که دست به تخصصی کردن اخبار رویدادهای مخصوص به خود زد توانست تا حدود زیادی موفق عمل کند.
مدیریت این نهاد فرهنگی در نظر دارد خبرنگاران حوزه خود را شناسنامه تر هم بکند امری که مدیرکل کانون در نشستی صمیمی که در محل این اداره کل تشکیل شد از جدیت یافتن آن خبر داد.
این جلسه به منظور تجلیل از خبرنگاران فعال حوزه کودک و نوجوان برگزار شد و مناسبت آن هم روز خبرنگار بود که البته به دلیل فشرده بودن برنامه های این روز در استان با تاخیر انجام گرفت.
این بار خبرنگاران در حرکتی بدیع و کم سابقه رودرروی نوجوانان عضو مراکز کانون نشستند تا از نزدیک از سختی ها و شیرینی های کار خبرنگاری بگویند و به سوالات دهه هشتادی ها جواب دهند.


دهه هشتادی، گفتمان جدیدی در فضای اجتماعی ایران است که تماما جامعه هدف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را نیز شامل می شود. برخلاف انتظار گروه خبرنگاران حاضر در جلسه که پیش بینی می شد با تعدادی نوجوان ساکت و مستمع طرف باشند با دریایی از سوالات چالشی این هنرآموزان مواجه شدند که نشان می داد دهه هشتادی ها برخلاف یک نسل قبل تر خود روحیه ای مسئولانه، پرسشگر، حاضرجواب و حقیقت جو دارند. بویژه نوجوانان کانونی که تلاش می شود در فضایی به دور از مشغولیتهای مدرن تکنیکی عصر جدید به مفاهیمی نظیر مطالعه، هنر تجسمی، هنر موسیقی و سخنوری آشنا می شوند.


نوجوانان فعال و پرجنب و جوشی که مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را وادار کرد به اینکه از دایر کردن کارگاههای روزنامه نگاری برای این قشر خبر دهد.
جواد زاهدی همچنین با اشاره به تشکیل کنوانسیون حقوق کودک به ریاست دفتر امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان غربی و دبیری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و عضویت 23 نهاد و ارگان فرهنگی در کمیته های گوناگون این کنوانسیون خاطرنشان کرد که برای تربیت نیروی انسانی بعنوان یکی از ارکان توسعه بایستی توجه ویژه ای به حوزه کودک و نوجوان معطوف نمود.


مدیرکل کانون آذربایجان غربی همچنین از اقدامات دبیرخانه کنوانسیون حقوق کودک برای رسمیت بخشیدن به خبرنگاری حوزه کودک و شناسنامه دار کردن این حوزه خبر داد که با موافقت وزارت کشور این اقدام محقق خواهد شد.
بعد از سخنان زاهدی، مدیر دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در استان و مدیرکل روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی نیز که مهمان ویژه جلسه بودند سخنانی ایراد کردند و ادامه جلسه با پرسشهای نوجوانان کانونی حاضر در جلسه همراه شد که به ترتیب غیور سرپرست خبرگزاری برنا، عطائی مدیرمسئول سایت آینانیوز و فیروزبخت مدیرمسئول آوای قلم پاسخهای لازم را در خصوص فراز و فرودهای کار خبرنگاری به حاضرین دادند.


در این جلسه همچنین مدیران و سردبیران نشریات محلی حاضر وعده دادند که بخش ویژه ای به مطالب و محتواهای تولیدی نوجوانان در صفحات نشریاتشان اختصاص دهند.
توجه به بحث درجه بندی محتواها و قرار دادن هشدارهای لازم در مورد مطالب و تصاویر نامناسب سن و سال کودکان از دیگر توافقاتی بود که خبرنگاران حوزه کودک و نوجوان نسبت به اجرای جدی آن توافق کردند.
روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان غربی در رابطه با این نشست صمیمی گزارش داد:
جواد زاهدی مدیر کل کانون استان آذربایجان‌غربی نیز در این نشست با تأکید بر این‌که فضای کار برای خبرنگاران حوزه کودک و نوجوان در استان فراهم شده گفت: در صدد هستیم تا از طریق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالان رسانه‌ای این حوزه کارت ویژه خبرنگاری صادر شود.
وی ضمن اشاره به این‌که براساس آئین نامه مرجع ملی کنوانسیون دفاع از حقوق کودک دبیری این کمیته در استان به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سپرده شده است، افزود: تلاش خواهیم کرد تا توجه به فعالیت رسانه‌ها و خبرنگاران از طریق این کمیته به صورت رسمی گسترش یابد.
مدیرکل کانون استان ادامه داد: اطلاع رسانی و تلاش مستمر و همه جانبه برای ارتقای سطح آگاهی جامعه درباره موضوعات مرتبط با کودک در حوزه فعالیت هر یک از سازمان های دولتی و غیردولتی و سمن های عضو کمیته، هماهنگی و تبادل اطلاعات علمی و تحقیقی در موضوعات حقوق کودک همکاری تمامی اعضای کمیته برای ارتقای حقوق کودک در جامعه با برنامه ریزی و تدوین طرح ها و برنامه‌های مناسب از اهداف و برنامه‌های این کنواسیون است.
وی با طرح مسایل مربوط به کودکان، از خبرنگاران خواست این کمیته استانی را در پیشبرد اهداف خود یاری کنند و با تلاش جدی برخی بی تفاوتی ها به حوزه کودک را مورد توجه جامعه قرار دهند.
نوجوانان کانون از خبرگزاری‌ها بازدید کنند
حسن فاخری رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی در آذربایجان‌غربی نیز با تأکید بر ضرورت آشنایی نوجوانان با فضای رسانه، نحوه تولید و انتشار خبر و تعمیق سواد رسانه‌‌ای در شهروندان به خصوص کودکان و نوجوانان، از اعضا نوجوان کانون دعوت کرد تا از خبرگزاری ایرنا بازدید و یک روز را در کنار خبرنگاران این مجموعه بگذرانند.
وی همچنین با اشاره سه رکن اساسی در خبر گفت: رعایت صحت، دقت و سرعت از جمله مسائلی است که خبرنگاران همیشه به آن توجه ویژه دارند.
فاخری افزود: خبرنویسی و خبرنگاری نیازمند ممارست و علاقه بوده و داشتن استعداد ذاتی در این زمینه موجب موفقیت دو چندان خبرنگاران می‌شود.
وی با اشاره به گسترش فضای رسانه ای در کشور و جهان ادامه داد: شبکه‌های اجتماعی هم‌اکنون حوزه رسانه و خبر را توسعه داده و جامعه هم‌اکنون وارد فضای رسانه‌ای جدید شده که باید در آن حوزه مدیریت شود.
نشست 20 نفر از اعضا مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ارومیه با خبرنگاران عصر روز شنبه سی‌ام مرداد ماه در کانون برگزار شد.
در این ویژه‌برنامه که اجرای اختصاصی گروه نوازی کارگاه موسیقی ارف مرکز تجربیات هنری کانون ارومیه، اهدا مرغک کانون به خبرنگاران توسط اعضا و تقدیر مدیرکل کانون استان از برنامه‌های اجرا شده در این نشست بود، 23 نفر از نمایندگان خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مکتوب استان حضور داشتند.


حسام شیرازه محبت مدیرکل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل استانداری که در نشست اعضا نوجوان مراکز کانون ارومیه با خبرنگاران سخن می‌گفت: با بیان این‌که تربیت کودکان و نوجوانان خبرنگار ضروری است، افزود: برای داشتن خبرنگارانی خبره در حوزه کودک و نوجوان باید از کودکی به پرورش استعدادها در این حوزه توجه شود.
وی با تأکید بر این‌که مخاطب‌شناسی به عنوان یکی از مباحث مهم و جدید مطرح در عرصه رسانه است، گفت: رسانه‌های استان نیز باید در انتشار اخبار، عکس و گزارش‌های خود به حقوق کودکان و نیازهای آن‌ها توجه داشته باشند.
فعالیت رسانه‌ای در حوزه کودک لذت‌بخش است


حامد عطایی مدیرمسئول پایگاه خبری آینانیوز که خود سابقه همکاری با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال‌های گذشته را داشته است در این نشست با تأکید بر این‌که فعالیت رسانه‌ای در حوزه کودک و نوجوان گاهی با وجود تمام تلخی‌ها و واقعیت‌هایی که در مورد موضوعات کودکان پیش می‌آید لذت بخش است، گفت: نیاز هر یک از ما به عنوان عضوی از جامعه و والدینی که حساسیت‌هایی خاص به کودکان داریم ضرورت توجه به این حوزه را بیشتر می‌کند.
عطایی در پاسخ به انتقاد اعضا در خصوص انتشار تصاویری در رسانه‌ها که مناسب کودکان و نوجوانان نیست، گفت: خبرنگاران حاضر متعهد خواهند بود که از این پس توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند.
نوجوانان از کار خبرنگاری تعریفی صحیح داشته باشند


علی غیور سرپرست خبرگزاری برنا( جوان) در استان آذربایجان‌غربی نیز در این نشست از نوجوانان خواست با مطالعه کافی قالب ذهنی خود را به خبر و خبرنگاری درست شکل داده و در صورت علاقه با شناخت و اطلاع کافی وارد این فعالیت شوند.
غیور با تأکید بر این‌که خبرنگار در هر حوزه‌ای که فعالیت داشته باشد بخشی از همین جامعه و با مشکلات و دغدغه‌هایی از جنس مردم عادی است، گفت: فقط عشق و علاقه برای فعالیت یک خبرنگار کافی نیست اگرچه از ضروریات و اولویت‌‌ها است.
نشست 20 نفر از اعضا مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ارومیه با خبرنگاران عصر روز شنبه سی‌ام مرداد ماه در کانون برگزار شد.
در این ویژه‌برنامه که اجرای اختصاصی گروه نوازی کارگاه موسیقی ارف مرکز تجربیات هنری کانون ارومیه، اهدا مرغک کانون به خبرنگاران توسط اعضا و تقدیر مدیرکل کانون استان از برنامه‌های اجرا شده در این نشست بود، 23 نفر از نمایندگان خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مکتوب استان حضور داشتند.

 

 

 

 

 

 

 

عکسها: روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان غربی

کد: 1560388
گروه: گزارش و مصاحبه, اخبار مهم, گزارش تصویری , رسانه, فرهنگی
TAGS : #کانون_پرورش_فکری_کودکان_نوجوانان_آذربایجان_غربی

مطالب مرتبط :
درخشش كودك مهابادي در مسابقه بين‌المللي نقاشي كشور بلاروس كودك مهابادي موفق به دريافت ديپلم افتخار مسابقه بين‌المللي نقاشي« سرزمين مادري» 2016 كشور بلاروس شد.به گزارش آینانیوز به نقل از روابط‌عمومي اداره كل ك...
خبرنگاران حوزه کودک به دنبال رسمیت دادن فعالیتهای خود از طریق کنوانسیون حقوق کودک مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان غربی با اشاره به اینکه امسال 20 جایزه بین المللی شامل مدال طلا، نقره و دیپلم افتخار از جشنواره ها ...
اجراي طرح« كانون مدرسه» در آذربايجان‌غربي دانش‌آموزان مدارس استان با اجراي طرح« كانون مدرسه» دروس خود را در قالب فعاليت‌هاي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان ياد مي‌گيرند.به گزارش آینانیوز به...
برگزيدگان مسابقه عكس« من و كتاب» معرفي شد برگزيدگان مسابقه عكاسي«‌من و كتاب» كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان آذربايجان‌غربي از سه استان معرفي شدند.به گزارش آینانیوز به نقل از روابط‌عمومي كا...
گام‌هاي پژوهش با لذت گام‌هاي پژوهش با لذت عنوان ويژه‌برنامه‌هاي هفته پژوهش در كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان آذربايجان‌غربي است.به گزارش آینانیوز به نقل از روابط‌عمومي...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com