1397/11/28 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 1589 تعداد امتیاز: 3   (Article Rating)

گذار «اعتدال و توسعه» به «اصلاح طلبی میانه رو»گذار «اعتدال و توسعه» به «اصلاح طلبی میانه رو»

در اولین حزب دولت ساز تاریخ جمهوری اسلامی چه می گذرد؟

آینانیوز- حامد عطائی؛ اعتدال و توسعه این روزها زیاد رسانه ای می شود. حزبی که روحانی را در سال 84 برای ریاست جمهوری مطرح کرد و با اعلام حضور هاشمی برای 8 سال کنار کشید، درحالیکه می توانست به عنوان یک حزب «دولت ساخته» و نه «دولت ساز» جایگزینی برای کارگزاران سازندگی دهه هفتادی شود، عملا بعد از انتخابات نشان داد که دستش از داشتن مهره های کلیدی برای تزریق به بدنه دولت خالی است. بدین معنی که نوبخت و دوستانش در این 8 سالی که در فترت سیاسی بودند هیچ سازماندهی ای برای کادرسازی و تربیت نیروی سیاسی برای چنین برهه هایی ندارند.
برادر خوانده این حزب، کارگزاران، اما شروع فعالیتش طوفانی بود. با انبوهی از مدیران دولتی تکنوکرات ومیانه رو جسته از راست سنتی که هم بدنه کابینه های پنجم و ششم و مجلس پنجم را شکل دادند و همه رویداد دوم خرداد را با عبور از نماینده راست سنتی، ناطق نوری رقم زدند.
کارگزاران تجربه موفقی در نظام حزبی بود و برای اولین بار مفهوم «میانه روی» در سیاست ورزی ایران را عینیت بخشید.
همچون کارگزاران، اعتدال و توسعه نیز سودای میانه روی در پیش گرفت. این بار نیز چهره شناخته شده محافظه کاران آن زمان در اواخر دهه هفتاد درصدد برآمد از خاستگاه سیاسی خود خروج بزند. محمدباقر نوبخت، سخنگوی همواره خندان کمیسیون برنامه و بودجه مجلس پنجم و نماینده 5 دوره رشت بعد از اینکه بسیاری از هم استانی ها و هم اقلیمی های خود را در دبیرکلی احزاب رنگارنگ اصلاح طلبی یافت به زعم خود خواست دوران تازه ای در تحزب ایران تجربه کند. تازه به این معنی که این حزبی که میخواست تاسیس کند هیچ وابستگی به و ارتزاقی از قدرت و دولت نداشت و یگانه مأمن و مأوایشان شیخ حسن روحانی بود؛ نایب رئیس مجلس پنجم که تا پیش از شکست تاریخی محافظه کاری از اصلاح طلبی در اوایل دهه هشتاد، هیچ مسئولیت حکومتی آنچنانی در کارنامه اش نداشت تا اینکه به دبیری شورای عالی امنیت ملی نائل شود.
اعتدال و توسعه تا پیش از نیمه دوم سال 83 هیچ فعالیت چشمگیری نداشت. در این زمان لابیگزاری های این حزب برای به صحنه آوردن «شیخ دیپلمات» عنوانی که حزب به حسن روحانی داده بود، آغاز شد. نوبخت تا آنجایی در کاندیدا کردن روحانی مصمم بود که نقل است در جلسه ای عنوان کرد که اگر روحانی درخواست شان برای نامزد شدن را رد کند خودش لباس نامزدی ریاست جمهوری را برتن خواهد کرد.
اما شرایط به گونه ای دیگر برای اعتدال و توسعه رقم خورد. هاشمی بالاخره تصمیم به ورود به صحنه انتخابات را گرفت. همه هیجانات موقتی حزب فروکش کرد ودر قالب ائتلاف بزرگی موسوم به «ائتلاف نهم برای فردایی بهتر» حل و هضم شد.
داستان 8 ساله احمدی نژاد و به انزوا رفتن احزاب را که همه ازبرند. رسید به ریاست جمهوری یازدهم. روحانی با فاصله بسیار نزدیکی از حد نصاب 50 درصدی از گیت حساس انتخابات و رقبای پرادعایی چون قالیباف و جلیلی و ولایتی عبور کرد. اینجا بود که پای اعتدال وتوسعه به صحنه سیاسی بازهم باز شد. حزبی که اولین ستادهای انتخاباتی حسن روحانی در سراسر کشور را راه اندازی کرده بودند تا پیش از انصراف محمدرضا عارف و ورود بخشی از اصلاح طلبان میانه رو میتوانست میداندار اصلی و میراث دار بعدی انتخابات شود. اما یک هفته پایانی منتهی به رای گیری همچون بسیاری از یک هفته های پایانی عجیب منتهی به انتخابات در ایران اسلامی، معادلات جابجا شد.
روحانی که پیروز شد حزب اعتدال و توسعه چیزی در انبان برای عرضه به کابینه نداشت. قابل پیش بینی ترین انتخاب روحانی معاونی محمدباقر نوبخت بود و البته وزیری آخوندی بر راه و شهرسازی. مرتضی بانک هم به عنوان یکی از اعضای شورای مرکزی به معاونت سرپرستی نهاد ریاست جمهوری منصوب شد.
روحانی وزاریش را با کنسرسیومی از کارگزاران، اعتدال و توسعه و احزاب اصلاح طلب چید. در این میان اعتدال و توسعه ای ها تمام دارایی شان را به دولت دادند و ظاهرا هیچکس ناراضی نشد.
بعد از تشکیل کابینه تغییرات مختصری نیز در بدنه حزب بوقوع پیوست. مرتضی بانک که به نسبت فراغت سیاسی بیشتری داشت شده رئیس شورای عالی، عضو شورای مرکزی و درواقع نفر اول حزب و رتق و فتق امورات را برعهده گرفت.
اما ماجرای به ظاهر آرم حزب در تهران در شهرستان ها چندان هم با آرامش روزگار سپری نمی کرد. در آذربایجان غربی بعد از انتخابات ابتدا ستادهای انتخابات مدعی شدند. اما پاسخشان همان «یک هفته عجیب منتهی به انتخابات» بود. جایی که شخصی از ارتباطات سیاسی اش با بانک و همراهی اش با روحانی استفاده کرد و کلیات فعالیت ستادهای انتخاباتی موسوم به اعتدال و توسعه را از بیخ منکر شد. او ابتدا همایشی برگزار کرد و در آن به زعم خودش از فعالین ستادهای اعتدال و توسعه استان تجلیل کرد. تجلیلی که هیچکدام از اعضای ستاد انتخاباتی این حزب در آن حضور نداشتند. دبیر وقت حزب بعدها دچار یکسری مشکلات شد که نهایتا به تغییر دوباره ترکیب حزب در استان انجامید.
اینک حزب اعتدال و توسعه با پشت سر گذاشتن فراز و فرودهای بسیار به میرعلی محمدی، رئیس کمیسیون عمران و سخنگوی شورای شهر اورمیه رسیده. او بعنوان چهره ای بدون عقبه سیاسی آنچنانی و سیدفتاح حسینی عضو بنیاد باران و از اصلاح طلبان کرد اورمیه بهمراه تنی چند از نیروهای جدید و اعضای سابق حزب، در آستانه انتخابات تشکیل شورای مرکزی داده اند.
محمدی و دوستان یک جلسه با امام جمعه اورمیه و یک جلسه با استاندار آذربایجان غربی گذاشته اند.به شدت در رسانه ها فعالند و نشست های «صمیمی» برگزار می کنند. دیشب هم با تعدادی از خبرنگاران گعده دوستانه برگزار کردند و وعده نشست خبری قریب الوقوعی را دادند که قرار است بعد از رونمایی رسمی از سایت اطلاع رسانی حزب اعتدال و توسعه برگزارش بکنند.
همه چیز به ظاهر خوب پیش می رود اما عدم حضور علیرضا رادفر معاون «سیاسی» استاندار در جلسه این حزب با سعادت یک علامت سوال بزرگ است. اصلاح طلبانی که این روزها ترکیب حزب را نقد می کنند و آرامشی که در اردوگاه اصلاح طلبان استان حاکم است یک علامت سوال بزرگ ترسیم می کند. آیا هواداران روحانی بخصوص اصلاح طلبان به راحتی از کنار این حزب که اولین حزب «دولت ساز» جمهوری اسلامی است خواهند گذشت؟ آیا اعتدال و توسعه در دوره احتمالی آینده ریاست جمهوری روحانی به همین کف سهمیه خود در دولت قانع خواهند ماند؟ اصلاح طلبان آذربایجان غربی که این روزها رفت و آمدشان به تهران را شدت بخشیده اند آیا تغییرات جدیدی به ترکیب این حزب تحمیل خواهند کرد تا فصل جدید حزب اعتدال و توسعه را با گذار از مشی «اعتدالی» به «اصلاح طلبی معتدل» رقم بزنند؟ همه این تحرکات به حذف احمدی نژاد بعنوان رقیب جدی روحانی در انتخابات دوازدهم ربط دارد؟

کد: 1560903
گروه: سیاسی, مقالات, اخبار مهم
TAGS : انتخابات, آذربایجان غربی, روحانی, اعتدال و توسعه, حزب, میانه روی

مطالب مرتبط :
موفقیت دولت دوازدهم مستلزم انضباط نهادهای پولی،مالی و اقتصادی آینانیوز- بهروز جم*؛ با گذشت حدود چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی و با بررسی و مطالعه در خصوص اقتصاد ایران شاهد همه گونه آزمون و خطا هم در سیاست گذار...
برگ برنده اصولگرایی در دوران انزوا «ریشه» یکی از مولفه های تاثیرگذار در تعریف و تبیین مفهوم «هویت» است. اگر جنبه های نژادپرستانه «هویت گرایی» را فاکتور بگیریم، ریشه داری هویتی از عواملی...
گزارش همایش تجلیل از شهدای مدافع حرم آذربایجان غربی آینانیوز- شادی غلامی؛ همایش تجلیل از شهدای مدافع حرم آذربایجان غربی به همت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی در سالن ابن سینای این دانش...
محمدی و پناهی کدام کشتی را سوراخ می کنند؟ آینانیوز- حامد عطائی؛ «بنده دعوای اصلاح طلب و اصولگرا را هم قبول ندارم؛ من این تقسیم بندی را غلط می دانم. نقطه ی مقابل اصولگرا، اصلاح طلب نیست؛ نقطه م...
لایحه جامع وکالت چالش بزرگ استقلال وکلاست کانون وکلای دادگستری، اخیرا مراودات رسانه ای اش را افزایش داده. این نهاد حقوقی که از سال 76 تاسیس و از 86 در آذربایجان غربی مستقل شده هیچ گاه در رسانه...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com