1397/03/05 | |
  

 

 


دانلود نوحه ترکی ویژه محرم

اتاق شیشه ای سیاست

 

  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 1072 تعداد امتیاز: 4   (Article Rating)

قصه ما به سر رسيد،نقره ماهي هم به خونه اش رسيدقصه ما به سر رسيد،نقره ماهي هم به خونه اش رسيد

مرحله استاني نوزدهمين جشنواره بين المللي قصه گويي با معرفي نفرات برتر با كار خود پايان داد

آینانیوز- اسكندر خنجري؛ پسرك كوهكن قصه معصومه حيدر پور از شهرستان زيباي نقده شبیه عروسکی شد که کودکی تخس، سرش را توی مشت فشار داده و له کرده باشد. رستم قصه دل پدر و مادرش را خوش کرد و حالا هر بار به آنها می خندد و پوست نرم صورتش را وقت بغل کردن، به شانه شان می ساید، دل شان غنج می زند و ذوق می کنند که رستم كوهكن آخر قصه فهيمد كه بايد قدر داشته هايش را بداند و به آنچه كه هست افتخار كند.
در مرحله استاني نوزدهمين جشنواره بين المللي قصه گويي داستانها و قصه هاي شنيدني و آموزنده زيادي نقل شد. از حسن كچل و سرماي زمستان، از آرزوهاي نقره ماهي، از آهو و طويله خراب گرفته تا لانه كلاغ و پسته و هفت برادر. به قول ايوب افشاري نژاد قصه گوي استخوان خورد كرده تكابي قصه هاي گفته شده بيان گوشه هايي از زندگي واقعي است براي نسلي كه مي خواهد پا بگيرد.
« ما قصه تعريف مي كنيم اما اين قصه ها درس زندگي است. درس زندگي. درس محبت و مهرباني براي بچه هايي كه مي خواهند فردا در جامعه با حكايتهاي واقعي مواجه بشوند.» افشاري نژاد اين را گفت و ادامه داد: با اينكه دبير رياضي هستم و سرو كارم با عدد و رقم است اما همين دنياي سرد اعداد را سعي كرده ام با زبان شيرين قصه و داستان براي بچه ها بازگو كنم تا لذت ببرند.
يكي از ويژگيهاي زيباي اين دوره از جشنواره تنوع راويان قصه بود. از عماد چرگو 14 سال گرفته تا انصاف عليزاده 70 ساله. از حجت الاسلام نوروزنژاد روحاني قصه گو گرفته تا اسرا بيگ زاده دختر كوچولوي عضو كانون.
«براي بيان قصه سن مطرح نيست، دل شرط است. بايد كودك درونت زنده باشد و تا بتواني قصه را از دل برداري و بر دل بنشاني. از قصه گفتن خسته نميشوم و همين قصه پسته و هفت برادر را بيش از 200 بار تعريف كردم و هر بار برايم تازگي دارد.» توحيد اسكندر زاده قصه گوي اهل محمديار در گفتگوي كوتاهي كه بعد از اجراي برنامه اش با او داشتم برايم از پيام قصه اش گفت.
« قصه بدون پيام نمي شود. در اين قصه هم سعي كردم تا پشتكار واعتماد به نفس را در قالب قصه اي قديمي و سنتي كه سينه به سينه در منطقه آذربايجان رايج است براي كودكان تعريف كنم.»
فريده طباطبايي مادر بزرگ يكي از بچه هاي عضو كانون كه در بخش آزاد اين جشنواره شركت كرده بود هم از اين مي گفت كه داستان لانه كلاغ برگرفته از قصه هاي نسلي قديمي براي نسل امروزي است. قصه اي كه سينه به سينه نقل شده و به نسل امروزي رسيده كه به زعم وي با انبوهي از سرگرمي هاي نوين ديگر كمتر به قصه رغبت دارد.
حجت الاسلام نوروزنژاد منتخب جشنواره در بخش آزاد با قصه شاه عباس از لذت زيارت براي بچه ها گفت. روحاني خوش خنده اين دوره از جشنواره با بياني شيوا و دلنشين همراه با طنز به قول خودش قصد داشت تا مفاهيمي غني را به نسل نو منتقل سازد. و توشيق حاضرين در سالن نيز تاييدي بود بر اينكه او قصه گوي خوبي است.
قصه فرصتي ارزنده براي جامعه پذيري كودكان
جواد زاهدی مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان آذربایجان‌غربی‌ در گفت‌وگو با ما، با اشاره به برگزاری مرحله استانی نوزدهمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در استان اظهار داشت: این جشنواره به مدت دو روز در ارومیه برگزار شد.
وي گفت: جشنواره قصه‌گویی در سه مرحله برگزار شده که یک مرحله، مرحله کتابخوانی است که در این زمینه، 307 نفر قصه‌گویی کرده‌اند.
زاهدي با اشاره به اینکه قصه‌گویان مرکب از مربیان کانون، بخش آزاد، مادربزرگ و پدربزرگ به عنوان گروه ویژه، اعضاء کانون و نیز فراگیر بوده‌اند تصریح کرد: در بررسی آثار از مجموع 307 نفر 96 نفر به مرحله شهرستانی راه یافته و پس از داوری، 48 نفر در مرحله استانی که امروز و فردا برگزار می‌شود به رقابت می پردازند.
مديركل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان گفت: در مجموع 48 نفر نیز 11 قصه‌گو به مرحله کشوری راه یافته که شامل 6 نفر مربی و پنج نفر دیگر از بین مادربزرگ و مادربزرگ، عضو، آزاد و فراگیر هستند.
وی با بیان اینکه داوران و ناظران این جشنواره هر کدام سه نفر هستند اظهار داشت: در این باره داوران از بومی خود استان اما ناظران از آذربایجان‌غربی و کشوری هستند.
جواد زاهدي با اشاره به موضوعات جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی تصریح کرد: مرحله استانی نوزدهمین دوره جشنواره قصه‌گویی در سه محور آزاد، سبک زندگی اسلامی و ایرانی و رضوی بوده و تاکنون بیش از یک هزار و 500 نفر از قصه‌های روایت شده استفاده کرده‌اند.
زاهدی بیان کرد: ملاک تعیین نفرات برتر محتوا، شیوه ارائه، نو بودن، تاثیر در مخاطب، استفاده از علائم کلامی و غیرکلامی و میمیک صورت است.
به گفته وی، قصه‌گویی از فعالیت‌های مستمر کانون بوده و مورد اقبال کودکان است و در این باره، بزرگترین فواید و مزایای آن آماده‌سازی کودکان و نوجوانان برای کتابخوانی است و از سوی دیگر، قصه‌گویی به تقویت ادبیات شفاهی و حافظه کودکان کمک می‌کند.
توجه كانون پرورش فكري استان به مقوله قصه گويي
مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان‌غربی افزود: امسال با توجه به افزایش کیفیت در قصه‌گویی‌ها، پیش‌بینی می‌شود که آذربایجان‌غربی بتواند در جشنواره بین‌المللی سهم داشته باشد چون برای آمادگی آنها اقداماتی همچون برگزاری دوره‌های قصه‌گویی با حضور اساتید برتر کشور انجام شده است.
زاهدي گفت: موضوع قصه‌گویی در مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان ‌افزایش می‌یابد.
وي اظهار داشت: با توجه به اینکه مقوله قصه و قصه‌گویی، از آثار تربیتی مهمی برخوردار است به همین منظور در کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان استان به این مسئله مهم توجه شده است.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان‌غربی با اشاره به فواید قصه‌گویی برای کودکان گفت: بی‌شک کودک با گوش دادن به قصه نخستین زمینه‌های آشنایی با ناملایمات زندگی را فراگرفته و علاوه بر آن، وجودش آماده جامعه پذیری می‌شود.
وی با بیان اینکه قصه ها سرشار از اصول اخلاقی و انسانی هستند افزود: علاوه بر آن قصه، میراث غنی فرهنگ جوامع را انتقال داده و ضمن انعکاس زشتی ها، حق و حقیقت را تعریف می‌کند.
زاهدی تصریح کرد: قصه، تلاش و کوشش را ترویج کرده همان طور که در قصه‌های کهن ایران به حرکت، تحرک و استفاده از نیروی جوانی اهمیت داده شده است.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان‌غربی بیان کرد: چیزی که در قصه مهم است توجه به معنا بوده چون از طریق آن انسان به اخلاق و انسانیت می‌رسد.
زاهدی اظهار داشت: بنابراین و برهمین اساس موضوع قصه‌گویی در مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان آذربایجان‌غربی افزایش می‌یابد.
معرفي نفرات برگزيده مرحله استاني جشنواره قصه گويي
رقابت زيباي 48 قصه گو در بخش هاي مختلف كه به گفته ليلا خوش قول قصه گوي ماكويي مسابقه اي دوستانه براي شاد كردن بچه ها بود با معرفي نفرات برگزيده در اروميه به كار خودش پايان داد.
در مرحله استانی این جشنواره، 52 قصه به نمایش گذارده و در نهایت 11 قصه‌گو به عنوان نفرات برتر معرفی شدند.
در بخش اعضاء این جشنواره، فروزان امینی، سپیده شیخ‌بگلو و معصومه قاسمی و در بخش مربیان، معصومه حیدرپور، پریسا علیزاده اقدم، کبری غلامی، شادی پاکزاد، شیدا نصرتی و ابراهیم حاج کریمی به عنوان نفرات منتخب معرفی شدند.
در بخش آزاد سوران حسین‌زاده و اکبر نوروزنژاد، در بخش مادربزرگ‌ها فرید طباطبایی، انصاف علیزاده و سیاوش رحیمی و در بخش فراگیر، فاطمه ولادی نفرات برگزیده جشنواره شدند.
قصه ها به سر رسيد اما حكايت هم نشيني كودكان اين سرزمين با قصه هاي مادري هنوز ادامه دارد. نسلي كه امروز با تنوعي از سرگرمي هاي دنياي مدرن مواجه است و در اين ميان نقش مربيان و قصه گو ها بسيار خطير تا قصه هايي با بياني شيوا و پويا براي كودكان تعريف كنند. برگزاري چنين جشنواره هايي ضمن اينكه در بالابردن سطح مهارت قصه گويي راويان بسيارموثر است فضايي دلنشين براي كودكان و نوجواناني را فراهم مي سازد كه در روزهاي برگزاري آمدند و از قصه ها لذت بردند.

کد: 1561283
گروه: گزارش و مصاحبه, اخبار مهم, هنری, فرهنگی
TAGS : #کانون_پرورش_فکری_کودکان_نوجوانان_آذربایجان_غربی

مطالب مرتبط :
درخشش كودك مهابادي در مسابقه بين‌المللي نقاشي كشور بلاروس كودك مهابادي موفق به دريافت ديپلم افتخار مسابقه بين‌المللي نقاشي« سرزمين مادري» 2016 كشور بلاروس شد.به گزارش آینانیوز به نقل از روابط‌عمومي اداره كل ك...
خبرنگاران حوزه کودک به دنبال رسمیت دادن فعالیتهای خود از طریق کنوانسیون حقوق کودک مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آذربایجان غربی با اشاره به اینکه امسال 20 جایزه بین المللی شامل مدال طلا، نقره و دیپلم افتخار از جشنواره ها ...
اجراي طرح« كانون مدرسه» در آذربايجان‌غربي دانش‌آموزان مدارس استان با اجراي طرح« كانون مدرسه» دروس خود را در قالب فعاليت‌هاي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان ياد مي‌گيرند.به گزارش آینانیوز به...
برگزيدگان مسابقه عكس« من و كتاب» معرفي شد برگزيدگان مسابقه عكاسي«‌من و كتاب» كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان آذربايجان‌غربي از سه استان معرفي شدند.به گزارش آینانیوز به نقل از روابط‌عمومي كا...
گام‌هاي پژوهش با لذت گام‌هاي پژوهش با لذت عنوان ويژه‌برنامه‌هاي هفته پژوهش در كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان آذربايجان‌غربي است.به گزارش آینانیوز به نقل از روابط‌عمومي...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com