1397/11/28 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 2445 تعداد امتیاز: 5   (Article Rating)

متن و حاشیه شکایت نادر قاضی پورمتن و حاشیه شکایت نادر قاضی پور

همه آنچه از دیماه 94 تا آذر95 میان یک نماینده مجلس و یک خبرنگار رخ داده

آینانیوز- حامد عطائی؛ ماجرای میان نادر قاضی پور و حقیر یک سری واقعیات دارد و یکسری حواشی. آنچه امروز بر فضای سیاسی و رسانه ای کشور و حتی آنسوی مرزها سایه افکنده بیشتر حواشی ناشی از یک رویداد رسانه ای است که متن اصلی را تحت الشعاع قرار داده است.
مجموعه رویدادهای میان نماینده اول اورمیه و اینجانب درواقع متشکل از یک واقعیت سه وجهی و انبوهی از اغراقات، ناگفته ها و بیش گفته هایی است که باعث شده یک مساله به ظاهر ساده و یک دادرسی قانونی، امروز به سرخط اول رسانه ای دنیا بدل شود.
اولین ضلع و درواقع مهمترین ضلع این ماجرا همان است که امروز سبب صدور رای محکومیت قطعی برای اینجانب به اتهام نشر اکاذیب از سوی شعبه هفتم دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی شده است.
بیست و ششم دی ماه سال گذشته و در گرماگرم اخبار رسمی و غیررسمی پخش شده در فضای رسانه ای و شبکه های اجتماعی به ناگاه و چندساعتی پیش از اعلان رسمی از سوی مرجع معتبر، «عدم احراز صلاحیت»آقای قاضی پور به صورت شایعه ای در شبکه های مجازی نشر یافت. این شایعه تحت تاثیر شرایط سنگین خاص ایام انتخابات به سرعت غلو شده و به عنوان «ردصلاحیت» در رسانه های مجازی پخش شد. غلظت شایعه به حدی بود که کانال های تلگرامی معتبر و پرمخاطبی چون خبر20:30 نیز به بازنشر آن دست زدند. گمانه زنی هایی از این دست بسیار در فضای مجازی آن روزها دست به دست می شد علی الخصوص در خصوص شخصیتی چون آقای قاضی پور که از سه دوره قبلی حضورشان در انتخابات مواجه با این مشکل بودند و حتی در دوره هفتم نیز موفق به تایید صلاحیت خود نشده بودند امری معمول و طبیعی می نمود، هرچند به گمان بسیاری تایید صلاحیت ایشان در دوره دهم بیشتر مقرون به واقعیت بود گواینکه خود ایشان نیز هیچ تردیدی از این امر نداشتند.
کانال تلگرامی آینانیوز همسوی با بسیاری از کانالها و شبکه های مجازی آن هنگام در خبر تلگرامی کوتاهی که با جمع بندی چندین گمانه زنی در خصوص کاندیداهای مشکوک به ردصلاحیت تنظیم شده بود از احتمال ردصلاحیت این نماینده مجلس خبر داد.
این خبر ساعت 23:30 روز بیست و ششم دیماه 94 روی خروجی کانال آینانیوز قرار گرفت. چند ساعت بعد و به محض اعلان رسمی اسامی تایید صلاحیت شدگان اولیه نامزدهای حوزه انتخابیه اورمیه از سوی فرمانداری و به فاصله اندکی، نام آقای نادر قاضی پور به عنوان کاندیدای تایید صلاحیت شده در لیست 27 نفره اورمیه درج و منتشر شد.
آینانیوز در امتیازی آشکار به این نماینده معروف اورمیه، کلیه اخبار پیرامونی این تایید صلاحیت اعم از برپایی جشن و پخش شیرینی هواداران، سخنرانی اولیه ایشان مبنی بر دفاع همه جانبه از زبان مادری و منافع شهر و موکلان و بسیاری اخبار مشابه با این رویداد در فاصله چندساعت را منتشر کرد.
ماجرای این خبر به ظاهر تمام، اما بعدها از سوی این نماینده محترم و دفتر ارتباطات مردمی شان جدی گرفته شد و طرح شکایت از کانال آینانیوز در دستور کارشعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی شهرستان اورمیه قرار گرفت.
اواخر بهمن ماه سال 94 شکایت آقای قاضی پور توسط وکیل ایشان تحویل دادسرا شد و بنده به اتفاق وکیلم در اردیبهشت سال 95 با حضور در شعبه بازپرسی بعد از تفهیم اتهام و صدور قرار کفالت و تودیع قرار آزاد شدم.
یکماه بعد دادگاه بدوی اینجانب به صدور کیفرخواست «نشراکاذیب، توهین و افترا» در شعبه 105 کیفری شهرستان اورمیه تشکیل شد و به دلیل بستری بودن ناشی از جراحی زانو قادر به حضور در دادگاه نشدم و آقای سبحان نجفقلیان وکیل بنده در این شعبه حاضر و به دفاع پرداختند.
دادگاه نهایتا با رد دو کیفر خواست «توهین و افترا» کیفرخواست «نشر اکاذیب در فضای مجازی» را وارد دانسته و به استناد ماده 18 قانون مبارزه با جرایم رایانه ای اینجانب را به تحمل 4 ماه حبس تعزیری به همراه 10میلیون ریال جزای نقدی محکوم کرد.
این رای مورد اعتراض هم شاکی محترم و هم اینجانب قرار گرفت. در مرحله تجدید نظر لوایح دفاعیه آقایان سبحان نجفقلیان و مسعود شمس نژاد وکلای مدافع ایجانب و نیز درخواست تشدید مجازات آقای نادر قاضی پور با وکالت آقای مهدی بابایی تقدیم دادگاه تجدید نظر شد. با تعیین وقت دادرسی، هم بنده به عنوان متهم بهمراه وکلا و هم وکیل مدافع شاکی در جلسه دادرسی شعبه هفتم دادگاه تجدیدنظر به ریاست آقای خلیل زاده و مستشاری آقایان رضایی و جعفری حاضر شده و اظهاراتمان را بیان و مکتوب نمودیم.
نهایتا این شعبه در تاریخ 24 مهرماه سال جاری رای صادره از شعبه بدوی را تایید و درخواست تجدید نظر بنده و درخواست تشدید مجازات شاکی بنده را رد نمود.
ماجرای فیلم سخنرانی
چهارم اسفندماه سال 94 فیلمی منسوب به آقای قاضی پور به سرعت درشبکه های اجتماعی پخش شد. گفته می شود این فیلم از یک محفل انتخاباتی دو روز قبل و یک روز قبل از سفر تیم تراکتورسازی به اورمیه برای حمایت از این کاندیدای مجلس به صورت مخفیانه ضبط و در فضای مجازی پخش شده بود.
سرعت انتشار این فیلم به قدری بود که در کوتاه ترین زمان، سر از آنسوی مرزها در آورد و روی میز تحلیل رسانه های بیگانه قرار گرفت. آینانیوز هم مثل بسیاری از شهروندان به این فایل تصویری دسترسی پیدا کرد و با نیت جلوگیری از سوء استفاده رسانه های بیگانه اقدام به ترجمه و پیاده سازی متن اصلی با ملاحظاتی در محتوایی که مرتبط با امنیت ملی کشورمان بود نمود. این متن درواقع اولین متن پیاده شده از این ویدئو بود که پس از آینانیوز بسیاری از رسانه ها نیز از روی آن کپی کرده و بازنشر نمودند.
درواقع آینانیوز نه عامل فیلمبرداری و نه پخش این فایل، که مسئول انتشار فایل متنی برگرفته از فیلم بدون دخل وتصرف در محتوای اصلی آن بود. برخلاف تبلیغاتی که درمورد انتساب پخش این فیلم به اینجانب می شود.
همچنین مطالبی که در خصوص پخش این فیلم به عنوان اتهام انتسابی اینجانب ذکر می شود هم کاملا مردود است.
ناگفته نماند در تنها مصاحبه ای که بنده در این خصوص و آنهم با خبرگزاری برنا بعد از قطعیت یافتن حکم انجام دادم به صراحت به موضوع اتهامی اشاره و در پاسخ به خبرنگار این خبرگزاری راجع به ارتباط این فیلم به پرونده محکومیتم عنوان نمودم که ممکن است آقای قاضی پور در اثر بروز سوء تفاهم احتمالی راجع به پخش فیلم اقدام به شکایت از اینجانب نموده باشند، اما اتهام بنده که به موجب آن محکوم شده ام انتشار این فیلم یا فایل متنی آن نیست.
ماجرای ضرب و شتم
سومین اتفاق در این مورد که بسیاری از فعالین فضای مجازی آن را به دو اتفاق قبلی مرتبط می دانند ماجرای ضرب و شتم بنده در خیابان است.
بعد از ماجرای پخش فیلم چهارم اسفندماه و رای گیری دور اول انتخابات در هفتم اسفند، سیزدهم اسفندماه اینجانب با فراخوان از سوی افراد ناشناس در خیابان شهید کشتگر اورمیه مورد ضرب و شتم قرار گرفتم که با حضور پلیس 110 در محل حادثه و تکمیل صورتجلسه در کلانتری 11 ابتدائا این پرونده به شعبه یکم دادیاری و سپس با نظر دادستان محترم اورمیه در شعبه اول بازپرسی، که شعبه ویژه جرایم انتخاباتی بود تشکیل شد. به دلیل نزدیکی این حادثه با رویداد انتخابات و همچنین ماجرای پخش فیلم آقای قاضیپور، به سرعت سمت و سوی تحلیل های بسیاری از رسانه های داخلی و خارجی به سمت ارتباط دادن این سه رویداد پیش رفت.
با برقراری نخستین تماس ضاربین با بنده و پخش فایل صوتی آنان در تلگرام، هویت یکی از متهمین شناسایی و در اختیار دستگاه قضایی و پلیس آگاهی قرار گرفت. جالب اینکه چون در میان عکسهای پروفایل این فرد در صفحه تلگرامی شان عکسهای دونفره شان با آقای قاضیپور دیده میشد، حدس و گمان راجع به ارتباط داشتن این حادثه با ستاد انتخاباتی این نماینده مجلس فضای مجازی را فرا گرفت. با بالاگرفتن این شائبه ها و شایعه ها، بنده مصاحبه ای با سایت عصرایران نموده و هرگونه ارتباط ضارب، ضاربین یا آمرین این حادثه با شخص یا گروههای سیاسی خاصی را منوط به نظر نهایی دستگاه قضایی دانستم.
در این مصاحبه بنده در پاسخ به این سوال که آیا این ضرب و شتم را از سوی یکی از نمایندگان مجلس می دانید به صراحت اعلام کرده ام که هرگز هیچکسی را تا حصول نتیجه نهایی و نظر مرجع قضایی نمی توان متهم کرد.
پرونده ضرب و شتم بنده علیرغم اینکه هرگز ابعاد پنهان آن به درستی روشن نشد، از سوی بنده خاتمه داده شد و من با حضور در دفتر اسناد رسمی و با رویارویی مستقیم و بدون واسطه با دوتن از ضاربین اصلی برای همیشه و بدون قید و شرط از حق قانونی خود گذشته کرده و درخواست مختومه شدن پرونده را کردم. هرچند به اذعان پلیس آگاهی متهمان بسیاری بواسطه اعترافات دستگیر شدگان و فیلم ثبت شده دوربین های مدار بسته بانک ملی، در این پرونده مظنون و متهم بودند اما با بسته شدن این پرونده معمای ضرب و شتم بنده برای همیشه نامکشوف باقی ماند.
حرکت انسانی و صنفی پسامحکومیت
سه هفته بعد از ابلاغ رسمی حکم محکومیت قطعی بموجب شکایت آقای قاضیپور به وکلای بنده، تعدادی از خبرنگاران دلسوز و توانمند شهرمان، پیشقدم حرکتی انسانی و صنفی برای جلب رضایت شاکی پرونده و جلوگیری از رویداد ناگوار زندانی شدن بنده شدند.
این حرکت تماما خودجوش بدون کوچکترین دخالتی از سوی من انجام شد و خبرنگاران با ایجاد گروهی تلگرامی تحت عنوان «کمپین آشتی با خبرنگار» درصدد جلب رضایت از آقای قاضی پور و دادن فرصتی دیگر برای ابراز ندامت و جبران کدورتها و رفع سوء تفاهمات پیش آمده شدند.این کمپین در مدت چند روز توانست نزدیک 400 عضو و حدود 190 امضای مجازی جمع کند.
دست اندرکاران کمپین به دور از تعلقات سیاسی و با هدفی انسانی و صنفی به این کار پسندیده دست زدند و یکی از بینظیرترین تابلوهای همبستگی و صمیمیت و احساس مسئولیت در قبال همکار رسانه ای خود را در تاریخ از خود به یادگار گذاشتند.
نمایندگان این کمپین که با اقسام بی مهری ها و کج فهمی ها و اتهامات از سوی دوست و دشمن، خالصانه و بی ریا به دنبال به ثمر نشاندن نتیجه تلاشهای خود بودند، ظهر پنجشنبه گذشته در دفتر ارتباطات مردمی آقای نادر قاضی پور جمع شدند تا با تقدیم طومار تنظیمی از وی بخواهند از حق قانونی خود در خصوص خبرنگار محکوم به حبس گذشت کند.
در جریان این دیدار، نمایندگان خبرنگاران به وجوه مردمداری و انساندوستی و دستگیری این نماینده مجلس از ضعفا و سوابق ارزنده ایشان در جلب رضایت از شکات و ایجاد صلح و سازش میان اختلافات بزرگ و حتی محکومین به قصاص نفس اشاره و خواستار بخشوده شده حامد عطائی شدند. قاضی پور در پاسخ به درخواست خبرنگاران و فعالین اجتماعی حاضر در دفترش به وکیلش دستور داد تا اجرای حکم زندان این خبرنگار را یک هفته به تعویق بیندازد تا ظرف هفته آینده نسبت به اعلام رضایت یا عدم رضایت او تصمیم گیری کند.
آخرین خبر هم در این خصوص اینکه، اولین اقدام عملی این نماینده مجلس در به تعویق انداختن اجرای حکم حامد عطائی، روز شنبه توسط وکیل ایشان انجام گرفت و هفته پیش رو می تواند هفته سرنوشت سازی برای روابط تاریخی جامعه رسانه ای و نماینده اول اورمیه باشد. روابطی که چندماه قبل در جریان درگیری وی با یک خبرنگار درتهران و امضای طومار حمایت جامعه رسانه ای از وی به عینه بروز یافت.
چکیده و نتیجه
1-مطابق آنچه تفصیلا ذکر شد هیچ ارتباطی میان سه وجه رویدادهای پیش گفته تاکنون ثابت نشده اما تحلیل هایی که بعضا از سوی رسانه های داخلی و خارجی منتشر می شوند سعی در ارتباط دادن ماجرای محکومیت، انتشار فیلم و حادثه ضرب و شتم بنده دارند.
2-آقای قاضی پور در هیچ مرحله ای از بررسی صلاحیت هیات های اجرایی و نظارتی در انتخابات مجلس دهم ردصلاحیت نشدند و انتشار این خبر قطعا خلاف واقع بود اما در خصوص تاثیرات این خبر در سبد آرای این نماینده مجلس تفسیرها متفاوت است.
3-بنده، حامد عطائی هیچ خبری در سایت خبری تحت مدیریتم، آینانیوز، که موجب طرح شکایت و محکومیت علیه بنده باشد نشر نداده ام و آنچه روی داده درواقع به سبب انتشار خبری تلگرامی در کانال آینانیوز بوده که مشمول قانون مبارزه با جرایم رایانه ای میباشد.
4-به جز مصاحبه اینجانب با سایت عصرایران در زمان ضرب و شتم و مصاحبه با خبرگزاری برنا در همین ایام بعد از قطعیت محکومیت، هیچ مصاحبه ای با هیچ رسانه داخلی و خارجی از سوی من انجام نگرفته و هرمطلبی به نقل از بنده درهررسانه ای منتشر شود قطعا ساختگی بوده و مستوجب پیگرد قضایی است.
5-ماجرای اختلاف قضایی میان بنده و آقای قاضی پور هیچ ارتباطی با قومیت ها، فراکسیون مناطق ترک نشین، اختلافات سیاسی و یا هر مستمسک غیرواقعی سیاسی دیگری نداشته و امید است در همان چارچوب معمول تاویل و تحلیل شود تا بهانه به دست سوء استفاده گران داده نشود.
6-طبعا رسانه های معاند جمهوری اسلامی و نهادها و موسسات به اصطلاح حقوق بشری برداشت های خاص خود را از این رویداد خواهند داشت که مورد پسند نه بنده ونه شاکی محترم و نه هیچ نیروی دلسوزی در داخل نظام نیست. حدالمقدور سعی شده تا هیچ بهانه ای در این خصوص به این گروهها و رسانه های معارض داده نشود و امید است فعالین رسانه ای هم با لحاظ حساسیت های مربوطه دقیق تر و سنجیده تر در انتشار وتحلیل موضوع اقدام نمایند.
7-گرچه بعنوان یک شهروند هرگز شرایط حضوری یا ارتباطی لازم برای رفع کدورت های بوجود آمده با آقای قاضی پور پیش نیامده، امری که می توانست خیلی پیشتر و با میانجیگیری دوستان دلسوز در هردوطرف انجام پذیرد، اما معتقدم این امکان همچنان وجود دارد که مناسبات رسانه ها و جامعه خبری با اقدام تاریخی این نماینده بزرگ مجلس شورای اسلامی در مسیر تعامل، دوستی و احترام متقابل مستحکم تر از گذشته پیش رود.

کد: 1561449
گروه: سیاسی, مجلس , انتخابات, حوادث, گزارش و مصاحبه, مقالات, اخبار مهم, خبر ویژه 4
TAGS : حامدعطائی, زندان, ضرب و شتم, شکایت, نادرقاضیور, پخش فیلم

مطالب مرتبط :
مدیرباغ وحش اورمیه از حق شکایت خود علیه یک خبرنگار گذشت کرد مدیر باغ وحش اورمیه از شکایت علیه یک خبرنگار اعلام رضایت کردمدیرباغ وحش اورمیه صبح امروز(دوشنبه) با حضور در پلیس فتا از شکایتش علیه اسکندر خنجری خبرنگ...
وای به سرزمینی که روح خبرنگار پشت دیوارها بپوسد آینانیوز- حامد عطائی؛ روز خبرنگار از شگفتیهای تقویم ماست. مثل روز معلم که با شهادت استاد مطهری همراه است، روز خبرنگار هم نامی به یک مرگ است. مرگ خبرنگ...
خبرنگار مضروب اورمیه ضاربین خود را بخشید خبرنگاران مضروب اورمیه ای از شکایت خود صرف نظر کرد.به گزارش آینانیوز، روز گذشته حامد عطائی با حضور در دفترخانه شماره 57 اورمیه به صورت رسمی اعلام رضا...
حضرت پور از کدام «حق» می گذرد؟ محمد حضرت پور شهردار اورمیه تا کنون هیچکدام از شکایت هایش از رسانه ها را به سرانجام نرسانده و یا به نوعی باید گفت هیچ شکایتی از رسانه یا شب نامه هایی ...
جامعه من برای این حجم از حاشیه سیاسی هنوز کودک است Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA ...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com