1397/11/28 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 2025 تعداد امتیاز: 3   (Article Rating)

محراب آقاپور: در زندگی روزمره هم پیگیر مشکلات مردم ام محراب آقاپور: در زندگی روزمره هم پیگیر مشکلات مردم ام

گفتگو با تهیه کننده و مجری برنامه های چالشی تلویزیون/ نگاهی به پشت صحنه برنامه های چالشی تولید شده در سیمای مرکز آذربایجان غربی

آینانیوز- حامد عطائی؛ صداوسیما طی دوسه سال اخیر دچار تحول شده. رئیس سازمان تغییر کرد و بلافاصله بعد از انتصابش دست گذاشت روی یک سری بنیانهای به ظاهر لایتغیر این نهاد و در سیستم مدیریتی تا محتوای تولیداتش را تغییر داد. همزمان مدیران بسیاری در کشور جابجا شدند و مدیرکل آذربایجان غربی هم.
صداوسیمای مرکز استان از همان ابتدای روی کار آمدن معاون فنی مدیرکل سابق، سعی کرد تا این تحول را هم در ساختار و هم در محتواها به رخ مخاطب بکشد. تولید سریالهای متعدد غیر «باجاناقی» و تنوع دادن به موضوعات و تغییر سوژه ها ازسطح «روستاگرایی مفرط» به «شهروند نگرانه»، توجه به نیازهای قریب به 80 درصد ملت که ساکن شهرها هستند و نسبتی با برنامه هایی که در لوکیشن مرتع و مزرعه و باغ ساخته می شود برقرار نمی کنند؛ تا جسارت در تولیدات برنامه های چالشی و درگیر کردن همزمان مردم و مسئولین با ابتلائات جامعه، نشانه هایی است از تغییرات ظاهری و عزم برای ایجاد آن در دوران مدیریت جدید.
برنامه های آختاریش، خانه ملت و الدوز را شاید بتوان مهمترین برنامه های تولیدی سیمای مرکز آذربایجان غربی دانست. دستگاهی که سالهای سال مردم تنها کانال ارتباطی شان با آن، «سلام صبح به خیر» بود که بعدها به «ائللره سلام» و «سلام یاشاییش» تغییر نام داد. برنامه ای رادیویی نیم ساعته که با جیغ و داد مجری ها و صبح به خیرهای لوس و ساختگی شروع می شد و نهایتا با پخش چند پیام تلفنی و یک گزارش ضبط شده می رسید به برقراری ارتباط تلفنی با مسئولی که مورد سوالِ شنونده زنگ زننده بود و اینکه «پیگیری می کنیم انشاءالله حل بشود»! و تمام.
هیچ حساسیت و فشاری روی اینگونه برنامه ها نبود؛ چون نهایتا غایت آمال یک شهروند، پخش صدایش از صدای مرکز استان بود و فخر فروشی اش در جمع دوستان وخانواده. مخاطب درواقع نمیخواست و نمی توانست تنها رسانه ای را که در دسترسش بود را بیش از اینها برنجاند و انتظاری بیش از اینها از آن داشته باشد. هم اینکه سلامی را پاسخ می گفتند کلی ارزش داشت!
اما امروزه رسانه ملی در دوران «بحران مخاطب» که بنابه آمارهای رسمی ضریب نفوذ نگران کننده ای در بین اقشار مختلف جامعه دارد، نیازمند اعتمادسازی است تا مخاطبین وفادار و رضایتمند را همواره رودرروی خود داشته باشد تا مشروعیت و جوشش شریان حیاتی اش را از آنان داشته باشد. مخاطب مشکل پسند امروز در تلویزیون تنها دنبال سرگرمی نیست، هرچند سرگرم کردن مخاطب بومی با چند المان محلی در حد فرم کار شاقی نیست و با اطمینان می توان نمایش جلوه های هنر آئینی و فولکلوریک چون ادبیات وهنر و موسیقی را تضمینی برای جلوگیری از ریزش مخاطب قلمداد کرد ولی در درازمدت با بالا رفتن دُز سرگرمی، آنهم از نوع کلیشه، نمی توان به این قبیل مُسکن های مقطعی امید چندانی بست.
مخاطب امروز رسانه ای می خواهد که همه نیازهای سرگرمی، آموزشی و اطلاع رسانی اش را تامین کند. کارکردهای رسانه باید روی این سه حوزه بسط یابد و خلاء هرکدام به بحران بی اعتمادی و رویگردانی منجر نشود. مخاطب امروز رسانه پیگیر می خواهد. رسانه ای که بعد از گذشتن از همه فیلترهای ذهنی اش، بتواند روی سوژه ای که به خوردش می دهد، استمرار و اصرار داشته باشد. باید نتیجه گرفت. رسانه ملی اگر تنها به کارکرد واسطه گری اکتفا کند از قافله رقابت با رسانه های نو در دنیای ارتباطات عقب خواهد ماند.
صداوسیمای آذربایجان غربی دارد این شرایط را درک می کند و برای پوشش دادن ضعف های گذشته اش تلاش می کند؛ اما به سختی. در استانی که همه چیزش با «امنیت» پیوند خورده کار رسانه ای آنهم از نوع حکومتی دشوار است. در چنین فضایی برنامه هایی چالشی چون «آختاریش»، «خانه ملت» و «الدوز» روی آنتن می رود. مجری برنامه روی آنتن زنده با مدیر دستگاهی مشاجره و صدایش را بلند می کند. با صدای بلند، تعارفی درمیان نیست. اصلا تلویزیون وقتی درخشید که تعارف ها کنار رفت. وقتی فرزاد حسنی ها، عادل فردوسی پورها، رضا رشیدپورها، احسان علیخانی ها و علی ضیاء ها آمدند، درخشیدند، تهدید شدند، ممنوع التصویر شدند و بازهم برگشتند و ادامه دادند. این راه باید باز می شد و اصطکاکات به حداقل می رسید.
برنامه های «مجری محور» در همه دنیا جزو پرمخاطب ترین برنامه های تلویزیونی اند. « showman»ها ضامن رضایتمندی مخاطبانند. بیراه نیست وقتی یکی دو مجری سرشناس در عصر حاضر جزو ثروتمندترین مردان و زنان مجلات معتبری چون فوربس می شوند. حضور یک مجری اکتیو، باانگیزه، محبوب، خوش قیافه و خوش بیان برای هر شبکه تلویزیونی یک سرمایه ارزشمند است. مدیران رسانه ملی با میدان دادن به اینچنین سلبیریتی هایی در فرآیند هزینه و فایده هم خود منتفع شده اند و هم کاراکتر مربوطه را رشد داده اند.
قیاس مع الفارق است مقایسه تلویزیون استانی مان با شبکه های موفق خارجی و حتی وطنی. اما باید پذیرفت هر کوهی با اولین سنگ آغاز می شود و هر راهی با اولین گام.


استودیوی ضبط برنامه «خانه ملت» است. محراب آقاپور نویسنده، گوینده، مجری و اینک تهیه کننده ای که تولید و اجرای این برنامه بدیع را در سیمای استانی برعهده دارد، این بار میزبان «روح الله حضرت پور» جوان ترین نماینده مرد مجلس دهم است.
آقاپور پیش از حضرت پور چندین نماینده دیگر را هم به این استودیو کشانده. استودیویی با دکور و سروشکلی متفاوت از دیگر برنامه های مشابه تولید شده در سالهای قبل و البته با استایل اجرا و ضبط متفاوت تر.


یکی از حساس ترین برنامه های سیمای مرکز آذربایجان غربی که حین ضبط مدیرکل، معاون سیما و تنی چند از مدیران و عوامل را هم مستقیم یا غیرمستقیم درگیر خود می کند. شش ماه بعد از روی کار آمدن مجلس دهم، این برنامه از نمایندگان ملت می خواهد تا از وضعیتشان بگویند، اقداماتی که کرده اند و جایگاهی که اکنون ایستاده ایم.


آقاپور تُن صدای خوبی دارد. مسلط و استوار سخن می گوید. سرسخت و پیگیر سوال می پرسد و به راحتی می تواند موقع گفتگو بر مسیر مصاحبه سوار شده و سروته موضوع را ببندد.
می گوید 18 سال است که در صداوسیمای استان فعالیت دارد. ابتدا در رادیو بوده و گزارشگری و اجرا می کرده. بعدها به تلویزیون آمده است. این برنامه ای که درحال ضبط و پخش دارد، درواقع سری جدید «خانه ملت» است با تهیه کنندگی و اجرای خودش.
از او راجع به چگونگی اعتماد تلویزیون و اجازه تولید برنامه های جنجالی و چالشی می پرسم. خودش این اتفاق را ناشی از تغییر فضایی می داند که به واسطه تغییر مدیریت در مرکز استان بوجود آمده و خوشبین است که روزبه روز این فضا بازتر شود.
مساله دیگری که جای سوال داشت استقبال نمایندگان مجلس از این برنامه بود. آقاپور تاکنون قاضی پور، برزگر، کبیری، بهادری و حضرت پور را جلوی دوربین برده و 4 برنامه از این 5 نماینده روی آنتن رفته است. از استقبال نمایندگان راضی است و امیدوار است بقیه نمایندگان استان هم به مرور مقاومت را کنار گذارده و در استودیو حضور یایند.
«خانه ملت» به مدت نیمساعت هرچهارشنبه ساعت 19:30 از شبکه استانی پخش می شود. مجری ابتدائا از مهمانش راجع به عملکردش در حوزه ملی سوال می کند و حدود 20 دقیقه بعد از آن فرصت دارد تا راجع به حوزه انتخابیه اش آمار بدهد و در این میان سوالی اگر حادث شد پاسخ دهد. آقاپور می گوید تا عید اگر خدا توفیق دهد تصمیم داریم هر نماینده را دوبار جلوی دوربین بنشانیم و تولید این برنامه در راستای سیاستی کلی است که صداوسیمای کشور به مراکز استانها ابلاغ می کند. بمنظور تعامل رسانه ملی و خانه ملت در جهت انعکاس عملکرد نمایندگان و گزارش دهی به موکلان آنان.
اما دریافت مسائل و مشکلات مبتلابه جامعه و انتقال آن به نمایندگان و چاره جویی در این خصوص یکی از ارکان برنامه خانه ملت است. به گفته آقاپور اتاق فکر این برنامه از طرق گوناگون مشکلات هر حوزه انتخابیه و نیز شعارها و برنامه های نمایندگان را رصد و از مجاری مختلف چون خبرنگاران شهرستان ها یا شهروندان این مطالب را کسب می کند. پیش آمده اطلاعاتی در گفتگو با نماینده هر حوزه ای بیان می شده که خود نماینده هم از مطلع بودن ما تعجب می کرده است.
می پرسم: آیا از میزان رضایتمندی مردم از این برنامه باخبرید؟
می گوید: آنگونه که از مرکز رصد شده این برنامه با 65 درصد رضایت مخاطب توانسته نمره قبولی را به دست بیاورد اما هنوز جا برای کار بسیار است.
آقاپور را اما با برنامه آختاریش بیشتر می شناسند. همان برنامه ای که میکروفون در دست به میان مردم می رود و رودررو از آنها می خواهد مشکلات فرهنگی، اجتماعی شهر را بیان کنند. ظاهرا این برنامه با 70 درصد رضایتمندی مخاطب به خوبی گرفته و از محراب آقاپور کاراکتری کنشگر و پیگیر ساخته است.


می گوید این قالبی که در آن قرار گرفته ام در زندگی روزمره ام هم جریان دارد. یعنی مردم انتظار دارند در همه اوقات مسائل و مشکلاتشان را پیگیری و به گوش مسئولین برسانم. او می گوید با همین روحیات در فضای ارتباطی مجازی با شهروندان هم قرار دارم و تا جایی که به مسئولیت و وظایف سازمانی ام لطمه وارد نکند سعی می کنم مستقلا نیز معضلات شهری را به نقد بکشم.


معتقد است یک هنرمند یا مجری خوب تا زمانیکه ارتباطش را با مردم قطع نکند محبوب خواهد ماند. برای مردم مهم درک شرایطشان است و قرار گرفتن درآن شرایطی که مردم دچارشان هستند. گزارش های میدانی برنامه هایی نظیر آختاریش این امکان را به مردم می دهد تا مدیران و مسئولین را مسئولانه تر نسبت به وظایفشان آگاه و مقید کنیم.


شاید تولیداتی از این دست بتواند موجبات آشتی قشر عظیمی از مخاطبین قهر کرده را با رسانه استانی فراهم آورد؛ به رادیو و تلویزیون کارکردی فرهنگ سازانه بخشد و ابعاد مغفول مانده این امکان وسیع و فراگیر را احیا و تقویت کند.

کد: 1561606
گروه: اجتماعی, گزارش و مصاحبه, اخبار مهم, هنری, رسانه
TAGS : صداوسیما, آذربایجان غربی, محراب آقاپور, مصاحبه, تلویزیون, سیمای استانی

مطالب مرتبط :
گزارش همایش تجلیل از شهدای مدافع حرم آذربایجان غربی آینانیوز- شادی غلامی؛ همایش تجلیل از شهدای مدافع حرم آذربایجان غربی به همت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان غربی در سالن ابن سینای این دانش...
لایحه جامع وکالت چالش بزرگ استقلال وکلاست کانون وکلای دادگستری، اخیرا مراودات رسانه ای اش را افزایش داده. این نهاد حقوقی که از سال 76 تاسیس و از 86 در آذربایجان غربی مستقل شده هیچ گاه در رسانه...
عضو سابق پدافند غیرعامل شمال غرب: عدالت شهری یعنی اینکه توسعه در همه مناطق اتفاق بیفتد عضو ارشد سابق پدافند غیرعامل استانهای شمال غرب کشور که خود را برای حضور در یک رقابت سیاسی آماده می کند در دشستی صمیمی با تعدادی از خبرنگاران و اصحاب ر...
برگزاری اولین یادواره شهدای غواص توسط دانشگاه فنی قاضی طباطبایی اورمیه شهدای غواص از وقتی سر زبانها افتاد که کمیته تفحص شهدای ستاد کل نیروهای مسلح سال گذشته استخوانهای تعدادی از شهدای غواص مفقود شده در جریان عملیات کربلای...
به ذیحسابان بخشنامه خواهم کرد که سندهای مالی اجناس تولیدی خارج از استان را پرداخت نکنند استاندار آذربایجان غربی گفت: به دنبال ایجاد نمایشگاه دائمی عرضه محصولات تولیدی داخلی استان هستیم.به گزارش آینانیوز، قربانعلی سعادت که در مراسم رونمایی...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com