1397/11/02 | |
  

 

 


  

[Atorpatdate] نظرات: 0 نمایش: 3322 تعداد امتیاز: 54   (Article Rating)

دموکراسی در محاقدموکراسی در محاق

به کمتر شهری بر می خوریم که شهردار آن با اراده کامل اعضای شورای شهر به عنوان منتخب مردم و بدون در نظر گرفتن رضایت سایر مقامات از قبیل نماینده مجلس، فرماندار ،امام جمعه و... انتخاب شده باشد

آینانیوز- بهروز میرزایی شیرمرد؛ خبر بازگشت موقت سپنتا نیکنام به شورای اسلامی شهر یزد و از سرگیری فعالیت وی در این شورا از جمله اخبار مهم چند روز اخیر کشور بود که در زیر آوار اخبار متاثر کننده وقوع زلزله در استان کرمانشاه مدفون گشت.
خبر تعلیق نیکنام هموطن زرتشتی از عضویت در شورای اسلامی شهر یزد و اعلام نظر جنجالی آیت الله یزدی عضو شورای نگهبان مبنی بر لغو عضویت وی دراین شورا و اظهار نظرهای گوناگون سران و مقامات کشوری در این زمینه نقل محافل مختلف دو ماه اخیر کشور از افکار عمومی گرفته تا جمع رسانه ی ها ،دانشگاهیان و طیف های مختلف از سیاسیون چپ ، راست ، اعتدالی و حتی مخالفان خارج نشین شده است و هرکسی از ظن خود به حلاجی مسئله پرداخته و تحلیلی ارائه می دهد.
ماجرای سپتنا نیکنام با هر نتیجه ای که به پایان برسد نگرانی بسیار مهمی را در پی داشت این که مردم سالاری و دموکراسی در کشور با تفاسیر مختلف از قانون و یا در اثر دخالت یا تداخل وظیفه نهادهای مرتبط و غیر مرتبط در امور تا چه اندازه می تواند به محاق برود.
مشکلی که امروز شورای اسلامی شهر یزد علی رغم دارا بودن پشتوانه آرای مردمی با تعلیق سپنتا نیکنام با آن مواجه است تنها یکی از مشکلات گوناگونی است که شوراهای شهر در کشور با آن روبرو هستند.
شوراهای اسلامی شهر که در نتیجه اجرای اصول قانون اساسی و به منظور دخالت دادن اراده مردم در اداره شهر ها به وجود آمده اند بعد از بیست سال با چالش های جدی مواجه هستند که متاسفانه کمتر به آن ها پرداخته شده و می شود مشکلات و مواردی که اگر به موقع مورد توجه صاحب نظران قرار گرفته بود امروز شاید شاهد تعلیق عضویت نیکنام بعد از چهارسال فعالیت در شورای چهارم و حضور در شورای پنجم با بیش از بیست و یک هزار رای مردم یزد نبودیم .
با نگاهی ژرف و کنکاشی دقیق از نحوه ثبت نام افراد برای حضور در قابت های انتخاباتی شوراهای شهر، چگونگی تائید صلاحیت آن ها در هیئت های اجرایی و نظارت و همچنین اتفاقات بعد از پیروزی در انتخابات از قبیل انتخاب ریاست شورا تا انتخاب شهردار به خوبی متوجه می شویم در هریک از این مراحل دخالت نهادها ، ارگان ها و مقامات به طرق مختلف می تواند روح دموکراسی و یا حتی روح قانون را که شوراها بر اساس آن شکل میگیرد را از شورا بگیرد.
عدم دخالت شورای نگهبان در تعیین صلاحیت کاندیداهای شورای شهر هر چند موجبات خشنودی بسیاری را فراهم می نماید اما راه را برای سوء استفاده بسیاری از افراد باز می گذارد.
حضور نمایندگان مجلس در راس بازرسی انتخابات موجب می شود تا بسیاری از کسانی که جزو رقبای آن ها در حوزه انتخابیه محسوب می گردد و یا بیم تبدیل آن ها به رقبای انتخاباتی بالقوه در صورت موفقیت در انتخابات شوراها می رود ،قربانی گشته و صلاحیت آن ها دچار مشکل شود.
در دوران پس کسب آرا و پیروزی نیز سایه دخالت دیگران بر سر شوراها سنگینی می کند ،در بسیاری از شهرها رقابت برسر انتخاب ریاست شورا بر اثر دخالت های بیجای دیگر مقامات شهر و ایجاد حساسیت های کاذب و دامن زدن به آن موجب ایجاد تنش بین اعضای شورای شهر شده و از همان ابتدا تخم تفرقه و نفاق را بین اعضای شورا می پاشد و چه بسیار شهرهایی که در این دو دهه سرنوشت شان در دست شوراهایی که اعضای آن بجای اتحاد و شور و مشورت سایه ی یکدیگر را با تیر می زدند تباه گردید.
انتخاب شهردار به عنوان یکی از وظایف مهم و کلیدی شوراهای اسلامی شهر و یکی از بزرگترین چالش های آن ها در دوران تصدی گری مدیریت امور شهر نیز از دیگر موارد دخالت بی مورد افراد در کار شوراها است که لطمات جبران ناپذیری را به نهاد شورا و شهرداری ها وارد می کند . با بررسی وضعیت انتخاب شهرداران در کشور به کمتر شهری بر می خوریم که شهردار آن با اراده کامل اعضای شورای شهر به عنوان منتخب مردم و بدون در نظر گرفتن رضایت سایر مقامات از قبیل نماینده مجلس، فرماندار ،امام جمعه و... انتخاب شده باشد .
امروز به جرات می توان گفت که نهاد شوراها پس از دو دهه فعالیت به مرور زمان تغییر ماهیت داده و با دور شدن از اصل خود، به گوشت قربانی تبدیل شده اند که هر کسی می خواهد از آن سهمی ببرد و بخاطر این سهم خواهی نیز به خود اجازه می دهد در تمام فعل و انفعالات آن دخالت نموده و برای آن تصمیم سازی و تصمیم گیری نماید و در این بین آنچه که به محاق می رود آرای مردمی است که در انتخاباتی پر هزینه با ریخت و پاش های آنچنانی، به امید دخالت در سرنوشت شهرشان افرادی را به عنوان نماینده منتخب خود به صحن شورا فرستاده اند غافل از این که آنچه در این بین قربانی شده است آرا و اراده آن هاست .
این مسائل بخشی از چالش های شوراها در چهار دوره از عمر فعالیت آن ها در کشور بوده و هست که متاسفانه یا از دیدگان تیزبین منتقدان دور مانده اند و یا اراده ای برای مقابله با آن ها وجود نداشته است و مسئله سپنتا نیکنام با وجود این گونه مسائل چیز عجیب و غیر منتظره ای نباید بنظر برسد.
حال در این وضعیت نامطلوب و برای نجات آینده شهرهای ایران یا باید نهاد شوراها را تعطیل کرده و کشور را از هزینه های سنگین برگزاری انتخابات نجات داد و همچون گذشته انتخاب شهرداران و نظارت بر نحوه فعالیت آنان را به عهده دولت گذاشت و یا این که با تعریف جایگاه و حدود اختیارات مسئولان و جلوگیری از دخالت های بی مورد آنان در امور مربوط به شورای اسلامی شهر ،ضمن ارتقاء جایگاه این نهاد از آرای مردم و دموکراسی در جامعه صیانت نمود.

کد: 1561927
گروه: سیاسی, مقالات, اخبار مهم
TAGS : شهردار, سپنتا نیکنام, شورای شهر یزد, دمکراسی

مطالب مرتبط :
عبرت های یک انتخاب قابل پیش بینی آینانیوز- حامد عطائی؛ در نخستین دقایق! شروع به کار شورای شهر پنجم، محمد حضرت پور برای سومین بار متوالی به عنوان شهردار اورمیه انتخاب شد.همچنانکه پیش ب...
ساعاتی از یک روز کاری شهردار آینانیوز- محراب آقاپور؛ انقلاب اسلامی به ما آموخت مسئولیت در این نظام سخت است، تلاش می خواهد، مردم را باید تحت هر شرایطی ولی نعمت بدانی و شب روز تلاش ...
شناساندن مفاخر ایران تاثیر عمده ای بر توسعه صنعت توریسم و جذب سرمایه های فرهنگی و عمرانی دارد شناساندن مفاخر بزرگ ایران زمین می تواند تاثیر عمده ای بر توسعه صنعت توریسم داشته باشد.شهردار خوی در گفتگو با خبرنگار آینانیوز اظهار داشت:شناساندن مناس...
حمله عضو شورای شهرخوی به شهردار این شهر: با اجازه چه کسی به ارمنستان رفته اید؟ عضو شورای شهر خوی در نطق پیش از دستور جلسه روز چهارشنبه بیستم خرداد ماه این شهر با حمله لفظی شدید به شهردار این شهر اعلام کرد که حمایت خود را از محبوب...
یک تیر و دو نشان؛ حضرت پور هم شهردار، هم کاندیدای مجلس   آینانیوز- اسلام عطائی*؛ از ماههای قبل هرگاه سخن از انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی در محافل سیاسی به میان می آمد این نام محمد حضرت پور بود که سم...

امتیاز بندی

در حال حاضر هیچ نظری ارسال نشده است
ارسال نظر:

نام و نام خانوادگی (الزامی)

Email (not required)

وب سایت

Enter the code shown above:

  

  جستجو در اخبار   

Copyright 2015 www.ainanews.com